Gaziantep müzesine düzenleme

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, "tarih deposu" olmaktan çıkarılarak, çağdaş bir anlayışla düzenlendi.

Gaziantep müzesine düzenleme
Gaziantep Arkeoloji Müzesi, "tarih deposu" olmaktan çıkarılarak, çağdaş bir anlayışla düzenlendi. Müzede, ziyaretçilerde sempati uyandırmak amacıyla sergilemede alışılmışın dışına çıkılarak yenilik olarak kabul edilebilecek denemeler yapıldı.
Müze Müdürü Dr. Rifat Ergeç, açıklamada, müzede "Geçici Sergileme ve Nostalji Vitrinleri", "Kronolojik Salon", "Belkıs Salonu", "Küçük Buluntular ve Sikke Salonu" ve "Sergi Salonu" olmak üzere 5 birim bulunduğunu söyledi.
Genelde mütevazı olmakla birlikte, iddialı bir sergileme ile Anadolu insanının en eski buluntularından sayılan 600 bin yıllık taş aletlerden, günümüze kadarki tüm dönemlerin ziyaretçilere yansıtıldığını belirten Dr. Ergeç, "Müzede, klasik sayılabilecek birimlerin yanı sıra oluşturduğumuz ve nostalji ya da teknoloji vitrini olarak tanımladığımız birim, büyük ilgi görüyor ve dikkat çekiyor" dedi.
Dr. Ergeç, Geçici Sergileme ve Nostalji Vitrinleri bölümünde, geçici ya da periyodik olarak değişen konuları yansıtan sergileme yapıldığını anlatarak, "Bu bölümde, resim ve karikatür meraklılarını müzeye çekmek için (Arkeoloji) konulu karikatür sergisi dahi bulunuyor" diye konuştu.
Tıp, eczacılık, kimya ve kozmetik meraklılarına yönelik "Antik Dönemde Tıp Aletleri" konulu 2 vitrinin yer aldığını bildiren Dr. Ergeç, şu bilgiyi verdi:
"Ayrıca, arkeoloji ve müzeler dünyasındaki son gelişmeleri içeren (Diğer Müzeler ve Arkeolojik Çalışmalardan Haberler) başlıklı pano ve çevredeki ören yerlerini tanıtan resimlerin sergilendiği 3 blok pano yer alıyor. Bu bölümdeki en önemli birimi, nostalji vitrinleri oluşturuyor. Burada, ülkemiz müzelerinde ilk kez olmak üzere, 1864 yılında bakır plaka üzerine çekilmiş ilk fotoğraflar ve 1910 yılındaki ilk modellerden başlayarak günümüze kadar gelen Fotoğraf Makinelerinin Tarihi Gelişimi isimli 120 parçayı aşkın fotoğraf makineleri ve aksesuarları koleksiyonu sergileniyor. 1900'lü yılların başlarına ait ülkemiz, Gaziantep ve dünyanın çeşitli kentlerinin görüntülerinin yer aldığı "Karpostallarla Eskilerden Günümüze" adlı sergi ile eski radyolar, gramofonlar, telefon, kollu dikiş makinesi, yazı makinesi, eski saatler ve benzeri eşya sergilenerek, izleyicilerin anılarıyla yakın geçmişi yaşamaları ve böylece müzeye yakınlık duymaları amaçlandı."
www.evrensel.net