31 Temmuz 1999 21:00

Papandreu: Görüşmeler olumlu geçti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türk-Yunan görüşmelerinin "gayet olumlu ve yapıcı bir ortamda geliştiğini" söyledi.

Paylaş
Papandreu: Görüşmeler olumlu geçti
Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türk-Yunan görüşmelerinin "gayet olumlu ve yapıcı bir ortamda geliştiğini" söyledi. Papandreu, Türk-Yunan görüşmelerinde bulunan heyetleri kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, önceki gün Saraybosna'da, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bugüne kadar yapılan temasları değerlendirdiklerini belirtti.
"Görüşmeler olumlu bir biçimde ilerliyor. Tarafların değişik yaklaşımları ve görüşleri var, ama ortak çıkar alanları da var" diyen Yunanistan Dışişleri Bakanı, heyetlerin 9 Eylül tarihi itibarıyla tekrar bir araya geleceklerini kaydetti. Papandreu, daha ilerideki aşamalarda görüşmelere diğer bakanlıklar, hükümet dışı örgütler ve uzmanların da katılımıyla kapsamın genişletilebileceğini söyledi.
Görüşmelerin sonuçlarından bahsetmenin henüz erken olduğunu ifade eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, "Bu aşamada değerlendirmeler yapmak, sonuçlar çıkarmak ve beklentiler geliştirmek henüz erken. Uzun bir sürecin başında bulunuyoruz. Masaya pek çok görüş ve öneri getirildi. Biz ele alınan tüm konularda ilerleme kaydedilmesini istiyoruz" dedi.
'Azınlık konusu tabu değil'
Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu, sorular üzerine Batı Trakya Türk azınlığı konusuna değinirken, Başbakan Kostas Simitis'in de önceki akşam Saraybosna'da yaptığı açıklamada vurguladığı gibi, Atina'nın azınlık politikasının değişmediğini kaydetti.
Papandreu, "Bu konudaki tezimiz nettir ve değişmemiştir, ancak basit gerçekleri tabusuz ve ad vererek konuşabiliriz. Yunanistan, özgüveni sayesinde hiçbir şeyden korkmuyor ve uluslararası hukuka saygı temelinde davranıyor" dedi.
Muhalefet partilerinin tepkilerine ve üyesi olduğu iktidar partisi PASOK'un Merkez Komitesi'nden 18 üyenin istifasını istemelerine ilişkin soruları da yanıtlayan Papandreu, "Bu görüşlere saygı gösteriyorum. Bu tepkilerin sahipleri ile tatilden sonra bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulunacağım" dedi.
Türk heyeti döndü
Papandreu'nun heyeti kabulünde, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Ali Tuygan da hazır bulundu. Heyet daha sonra, Ankara'ya hareket etti. Türk heyeti, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mithat Balkan, Büyükelçi Yiğit Alpogan, Büyükelçi Metin Göker, Büyükelçi Erkan Gezer, Elçi Hayati Güven, Elçi Ferit Ülker, Elçi Osman Durak, Şebnem Cenk ve Gülcan Karagöz'den oluşuyor.
ÖNCEKİ HABER

İnsan hakları savunucuları

SONRAKİ HABER

Yüksek İstişare Kuruluna Ahmet Davutoğlu ayarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa