01 Mart 2011 15:16

Liselilerin ulaşım çilesi

İzmir Banliyö Sistemi’nin hizmete girmesiyle birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 Şubat günü uygulamaya konulan yeni ulaşım planıyla Karşıyaka ve Bostanlı’dan direkt olarak Evka-2 yönüne giden otobüsler kaldırıldı.Bu yüzden Karşıyaka’dan Evka-2’ye gidebilmek için ya İZBAN hattını kul

Liselilerin ulaşım çilesi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş
Salih Deniz Islakoğlu

Bu yüzden Karşıyaka’dan Evka-2’ye gidebilmek için ya İZBAN hattını kullanıp Çiğli Aktarma Merkezine gitmek ve tekrar Evka-2 otobüsüne binmek ya da Karşıyaka’dan öncelikle Bostanlı’ya gitmek ardından da Çiğli Aktarma Merkezine gelmek gerekiyor. Benzer şekilde Bostanlı’dan Evka-2’ye gitmek içinse Çiğli Aktarma Merkezine gelmek zorunlu hale gelmişti. Sistem Evka-2’de okuyan lise öğrencileri için tam bir çileye dönüştü.

Bunun üzerine bir araya gelen Teğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesi ve Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesi öğrencileri, şikayetlerini ve taleplerini anlatmak üzere öğretmenlerinin de desteğini alarak, İzmir Büyükşehir Belediyesine verilmek üzere aralarında dilekçe toplamaya başladılar. Otobüs seferlerinin eski haline gelmesini ve ayrıca Evka-2 yönüne giden araçların Çiğli’ye girmemesi için trafik ışıklarıyla gerekli düzenlemenin yapılmasını talep eden öğrenciler, toplamında 600’ü aşkın dilekçeyi belediyeye sunmaya hazırlanıyor.

SORUN ÇOK

Konuyla ilgili görüştüğümüz Teğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesi Öğrencisi Ece Evcimen, yeni sistemden bir çok insanın olumsuz etkilendiğini söylüyor. Metroya yönelişin artmasıyla metronun kalabalıklaştığını, kalkması gereken saatlerde kalkamadığını ve ayrıca yavaş olduğunu belirten Evcimen, “Sabahları geç kaldığımız yetmiyormuş gibi okul çıkışlarında da çok büyük sorun yaşıyoruz” diyor.

Okula gitmenin, gelmenin  problem olduğunu, aktarma saatlerinin okul saatlerine uymadığını belirten Cansu Sıddık ise, yapılan düzenlemenin gözden geçirilmesini istediklerini söyledi. Öğrencilerden Gonca Bulut, “Zaman kaybımız çok fazla oluyor, eskiden otobüsle direkt eve gidebiliyorken artık dolmuşa binmem veya iki vesait kullanmam gerekiyor” derken Serap Bayar ise “Evden 15 dakika daha erken çıkmam gerekiyor. Durağa gitmek için de yürüyorum. Çıkışta da çok fazla otobüs bekliyoruz” diyor.

Yine aynı okul öğrencilerinden Berfin Gül Yaşa, “Bu sistem, kolaylık sağlaması gerekirken, arkadaşlarımızı servislere yönelten bir sistem oldu, servise veya dolmuşa binmeye imkanları yetmeyen arkadaşlarımız daha zor durumda” diye konuştu. Aşkın Özden, yollarının uzadığını ve okullarına geç kalmaya başladıklarını, böyle olunca da idare ile karşı karşıya getirildiklerini dile getirdi. Burcu Evran ise “Otobüsler saatinde kalkmadığı gibi bir de dolu oluyor, Karşıyaka-Evka-2 otobüsü kaldırıldı ve eğer metroyla gidersem çok vakit kaybediyorum bu da beni dolmuşa teşvik ediyor” diye yakındı.

HAYAT ZORLAŞTI

Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Cansu Kayıkçı, bu sistemin hem zaman hem de ekonomik açıdan kayba yol açmasından yakınırken, “Bu sorunların tüm öğrenciler için ortak olduğunu fark ettik ve bunun için okullarımızda imza topladık, taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz” dedi. Aynı okul öğrencilerinden Zeynep Dinçer, “Yol uzadı, okula gidip gelirken aktarma yapmak zorunda kalıyoruz, dershanelerimize ulaşamıyoruz. Bu yüzden Karşıyaka seferlerinin geri konulmasını istiyoruz” derken, Mert Sevim de, uygulamanın hayatlarını daha da zorlaştırdığını dile getirdi ve “Bu sorun sadece bizim okullarımızın sorunu değil” diyerek herkesten destek istediklerini söyledi. Bir başka Öğrenci Esin Şahin, “Ulaşım bizim en doğal hakkımız ve biz de bunu en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Bu sistemle dolmuşlara ve okul servislerine mahkum ediliyoruz” dedi. Beril Pezek de Karşıyaka otobüslerinin geri verilmesini istedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sendikal dönüşüm için birlik olacaklar

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa