20 Temmuz 1999 21:00

'Yoldaş Feliciano' direnecek

Aydınlık Yol Lideri Oscar Ramirez, Fujimori'nin kendisini aşağılamak için hazırladığı tiyatro sahnesinde, diktatörlüğe karşı kavganın süreceğini gösterdi.

Paylaş
'Yoldaş Feliciano' direnecek
Peru'da geçen hafta yakalanan Aydınlık Yol'un lideri Oscar Ramirez Durand basına gösterildi. Peru'yu dikta rejimiyle yöneten Alberto Fujimori, gerilla liderini aşağılamak için, gazetecileri parlak kırmızı halılarla döşenmiş ve loş ışıklarla aydınlatılarak tiyatro sahnesine benzetilmiş bir salona çağırdı.
Örgüt içindeki adı "Yoldaş Feliciano" olan Durand ise, gazetecilerin karşısına yumruğunu sıkmış biçimde ve kendinden emin olarak çıktı. Fujimori'nin oyunu bozan Durand'ın, Askeri Yargı Konseyi Toplantı Salonu'nda oldukça sakin olduğu gözlendi. Yoldaş Feliciano, emeğin sembolü olan sağ yumruğunu 8 defa havaya kaldırarak taraftarlarına direniş mesajı verdi. Alberto Fujimori, Durand'ın görüntülenmesini özellikle kendisinin istediğini belirterek, 'böylelikle, 46 yaşındaki gerilla liderine işkence ve kötü muamele yapılmadığını görülmesini istediğini' kaydetti. Durand'a, diğer Aydınlık Yol davasından mahkûm olan gerillalar gibi, siyah beyaz tek tip elbise giydirilmemesi dikkat çekti. Muhabir kılığındaki bazı 'devlet görevlilerinin' kendisine bağırmasına aldırmayan gerilla lideri, salonda kaldığı sürece dimdik bekledi.
Fujimori, Durand'ın yakalanmasının Aydınlık Yol için sonun başlangıcı olduğunu ileri sürerken, askeri gözlemciler bunun örgüte darbe vuracağını, ancak idamla yargılanması beklenen Durand'ın yakalanmasının, örgütün eski lideri Abimael Guzman'ın yakalanması kadar etkili olmayacağını kaydettiler.
Fujimori, 14 Temmuz'da yaptığı açıklamada; Ramirez'in, 1500 askerin düzenlediği ve iki hafta süren bir operasyon sonunda başkent Lima'nın 300 kilometre doğusundaki ormanlık bölgede yakalandığını söylemişti. Durand, Aydınlık Yol'un eski lideri Guzman'ın 1992'de yakalanmasından sonra örgüte liderlik etmeye başlamıştı. Bugüne kadar binlerce şehit veren Aydınlık Yol Fujimori'nin tüm saldırılarına karşın çökertilemedi.
ÖNCEKİ HABER

Şişli'ye ruhsatlı 'bomba'

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa