02 Temmuz 1999 21:00

Evrensel Kültür'de 'Kentler ve Yönetimler'

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün Temmuz 99 sayısı çıktı. Derginin bu ayki dosya konusu "Kentler ve Yönetimler" başlığını taşıyor.

Paylaş
Evrensel Kültür'de 'Kentler ve Yönetimler'
Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün Temmuz 99 sayısı çıktı. Derginin bu ayki dosya konusu "Kentler ve Yönetimler" başlığını taşıyor. Bir sosyopolitik kategori olarak kentin tanımı, geleceğin kentlerinde demokrasinin kalkış noktası, aktif işgücü dışında kimseye yaşam hakkı tanımayan modern kentin öteki yüzü ve kültürün kentin neresinde olduğuna dair yazıların yer aldığı dosyanın yazarları; Aydın Çubukçu, Nuray Sancar, Celal Beşiktepe, Sennur Sezer ve Hakkı Özdal.
Evrensel Kültür dergisinde yer alan diğer yazılar ise şöyle; Barış Avşar'ın "Komün Karikatürleri" başlıklı yazısında, yerginin önemli araçlarından biri olarak etkili bir yer tutan karikatür sanatının 1871 Paris Komünü sırasında toplumsal çelişkileri keskin bir sanatsal üslupla nasıl yansıttığı örnekleriyle anlatılıyor.
Bir başka yazı da çok tartışılan bir konuyu; politika ve özel yaşam ilişkisini irdeliyor. Nuray Sancar, "Bir Mektup Ustası Rosa Luxemburg" kitabından yola çıkarak Rosa Luxemburg'un bir partili olarak ortaya çıkan silüetiyle arkadaşlarına, sevgililerine yazdığı mektuplarda ortaya çıkan imgesindeki benzerliklerin kaynağını tartışıyor.
Kusturica'nın Çingeneleri marjinal topluluklar kavramına gönderme yapan bir soyutluk mu, "öteki"ni hoşgörmek kapsamında bize benzemeyenlerle aramıza koyduğumuz mesafenin metaforu mu? Veysel Atayman, "Kusturica'nın Çingeneleri" başlıklı yazısında bu ünlü yönetmenin filmlerini bir kez de bu kavramsal tartışma ekseninde okuyor.
Evrensel Kültür bu ay 200. doğum yıldönümünde Puşkin'i, Ahmet Necdet'in çevirdiği "Tatyana'nın Onegin"e mektubuyla selamlarken, ülkemizde pek bilinmeyen Polonyalı şair, eski partizan Tadeusz Rozewicz'in şiirlerini de, O. Fırat Baş çevirisiyle tanıtıyor.
Ve yine "pek bilinmeyen"lerden biri olan Land Art, uzun süredir Berlin'de yaşayan Ercan Aslan'ın Afşin'de yaptığı doğa düzenlemesi çalışmaları ve sanatçının Land Art'ın felsefesine ilişkin yorumlarıyla Evrensel Kültür'de.
Güncel sorunlardan biri de savaşın yeni tarzında fotoğrafın, gazetecinin, medyanın, kameranın değiştirilen işlevi. Alman Thomas Schunke'nin İsviçre'de yayınlanan "Tages Anzeigner"e yazdığı yazıyı Ercan Koç, Evrensel Kültür için çevirdi. Schunke, bu yazıda Sırbistan'a yapılan NATO harekâtı sırasında fotoğrafın, savaş silahları statüsüne girişini anlatıyor.
Dergide yazıları bulunan diğer isimler şunlar; Zeynep Erdoğan, Yıldız Cıbıroğlu, Burhan Günel ve Kemal Özer.
Hep zirvede kalanların işlendiği "Sisyphos Emeği" köşesinin temmuz konuğu ise Necati Cumalı. Cumalı'yı Feridun Andaç ve Sezer Ateş Ayvaz anlatıyor.
Evrensel Kültür'ün temmuz şairleri ise: Valery Broysov, Güngör Gençay, Carl Schanberg, Selim Şen.
ÖNCEKİ HABER

Bandrol ilgi görmüyor

SONRAKİ HABER

Türkiye Doğu Akdeniz’e ikinci sondaj gemisini yolladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa