Demirtaş: Halk, Erdoğan'a kırmızı kart gösterdi

Demirtaş: Halk, Erdoğan'a kırmızı kart gösterdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkın Erdoğan'a kırmızı kart göstererek AKP'nin tek başına iktidar olmasını engellediğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN International televizyonununda Christiane Amanpour'a konuştu. HDP’nin aldığı oy oranı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimlerdeki tutumu, çözüm süreci ve dış politikaya yönelik soruları yanıtladı.

Çözüm sürecine yönelik önemli mesajlar veren Demirtaş, Erdoğan’ın tutumunun çözüm sürecini sekteye uğrattığını kaydetti. Demirtaş, “Bu dönemde son iki yıllık dönemde diyalog süreci vardı. Seçim döneminde hükümetin ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı nedeniyle çözüm süreci donduruldu. Her zaman sürecin devam etmesi gerektiğini söyledik. Abdullah Öcalan grupların silah bırakması için hazır olduklarını ve bu çağrıyı yapacağını söyledi” dedi.

Çözüm sürecinin kaldığı yerden tekrar başlayabileceğini dile getiren Demirtaş, “Koşullar ne olursa olsun barışçıl çözümü destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

'HALK ERDOĞAN’DAN TARAFSIZ OLMASINI BEKLİYORDU'

Geçtiğimiz yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52 oy alan Erdoğan’dan halkın tarafsız olmasını beklediğini kaydeden Demirtaş, Erdoğan’ın beklentilerin aksine AKP için açıkça oy istediğini vurguladı. Demirtaş, “Görünüşe göre Cumhurbaşkanı'nın bu çabaları halkın hoşuna gitmedi. Kırmızı kart gösterdiler. Tek parti hükümeti kurmalarına engel oldular.” şeklinde konuştu.

Demirtaş seçim sonuçlarının kendisi ve partideki arkadaşlarını şaşırtmadığını dile getirdi. “Çünkü biz bu sonucu bekliyorduk ama Türkiye genelinde barajı aşabileceğimize dair inanç çok zayıftı. Dolayısıyla Türkiye’de büyük bir şaşkınlık yarattı. En çok şaşıran da herhalde iktidar partisi olmuştur. Çünkü yüzde 13’ü geçebileceğimizi asla düşünmüyorlardı” dedi.

KOALİSYON HÜKÜMETİNDEKİ RADİKAL GRUPLAR DESTEKLENEMEZ

AKP'nin Suriye ve IŞİD politikasının çok eleştirildiğini hatırlatan Amanpour, “Türkiye’nin Suriye politikasında bir değişiklik olabileceğini düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru sordu.

Geçmiş dönemde Suriye politikasında “büyük hatalar ve yanlışlar” yapıldığını belirten Demirtaş, koalisyon döneminde dış politikada değişimin olacağı mesajını verdi. Demirtaş, “Koalisyon hükümetinin olması durumunda bunun sürdürülebileceğini düşünmüyorum. Koalisyon hükümetinin IŞİD ve bölgedeki diğer radikal grupları desteklemeye devam edeceğine inanmıyorum.” şeklinde konuştu. (CİHAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Haziran 2015 14:32
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. OĞUZ KILIÇARSLAN 2yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    i̇lk seçenekleri̇ türki̇ye yeri̇ne kürdi̇ye kurmak

  2. N.D 2yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Kırmızı kart yetmez.Lisansını iptal edip tamamen oyun dışı bırakın.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.