04 Haziran 2015 20:41

Demirtaş: HDP dışında verilen hiçbir oy AKP'ye zarar getirmez

Paylaş

Dersim'de düzenlenen mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'nin sandıktan alamadığı oyları hırsızlıkla almak istediğini ve seçim güvenliğine dönük hiçbir açıklama yapmadıklarını belirterek, "Hesap ortadadır, HDP dışında verilmiş hiçbir oy AKP'ye zarar vermez. 'Verilen oylar boşunadır' demiyorum ama matematiksel olarak AKP'ye zarar vermeyecektir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla Dersim Seyid Rıza Meydanı'nda düzenlenen mitinge, aralarında Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP İstanbul milletvekili adayları Erdal Ataş, Hasan Gülüm, HDP İzmir Milletvekili Adayı Pınar Aydınlar, HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Dersim Belediye eşbaşkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun da bulunduğu yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Meydanı hınca hınç dolduran yurttaşlar, miting alanındaki bina ve ağaçlara çıktı. Kimi yurttaş cafe çatılarında mitingi izlerken kimisi balkonlarda izledi. 

Saygı duruşunun ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Pınar Aydınlar seçimlere 3 gün kaldığını hatırlatarak  "Bizler 7 Haziran günü bu ülkede tecavüzcüleri katilleri besleyenlere inat devrimcilere dönük operasyonlara karşı barajları yıkmaya söz veriyoruz" dedi. 

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Hasan Gülüm ise Dersim'de siyaset yapmanın zorluğunu ifade ederek, "Biz siyaseti Dersim'den çıkan önderlerden öğrendik. Bu seçimlerde sizlere kime oy vereceğinizi söylemekle sizlere haksızlık yapmış oluruz" dedi. Gülüm, halkların kardeşliğinin ancak halkların eşitliği ile sağlanabileceğini vurguladı. 

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Erdal Ataş, Dersim'in tarihinin direniş tarihi olduğunu hatırlatarak, her direnişin bir sebebinin olduğuna dikkat çekti. Tek başına kurtuluşun olmayacağını söyleyen Ataş, AKP diktatörlüğünün getirmek istediği tüm baskılara karşı çıkılacağını ifade etti. 

HDP Dersim Milletvekili Adayı Edibe Şahin ise Dersim renklerinin yıllardır egemenler tarafından çalınmaya çalışıldığını dile getirerek, "Yıllardır egemenler bu renkleri birbirimizden çalmıştı. Şimdi HDP'de birlikteyiz. Dersim'in kültürü tüm farklılıklara rağmen kendi kendini yönetmiş özerk bir yapıya sahipti. HDP'nin projesinde uğrunda çok büyük bedeller verdiğimiz adaletin, özgürlüğün, eşiğinde tekrar beraberiz" dedi.

Şahin'in ardından konuşan HDP Dersim Adayı Alican Önlü de iktidarın HDP'den dolayısıyla halktan korktuğunu söyledi. 

Mitingte enson olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DHF, PARTİZAN, EMEP ve DBP'nin Dersim'de birleştiğini ve devrimciler meclise yürüdüğünü söyledi. Seçimlere 2 gün kala artan saldırıları hatırlatan Demirtaş, "Bakmayın bunların saldırganlığına. Hukuk, anayasa tanımıyorlar. Ellerindeki bütün güçle HDP'ye saldırıyorlar. 'Barajı aşmak istiyoruz' dediğimiz için saldırıyorlar. Budur bizim suçumuz. Neymiş barajı aşarsak demokrasiye darbe yapacakmışız. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 'HDP barajı geçerse demokrasiye darbe vurulacak' diyor. HDP barajın altında kalırsa ülkeye ileri demokrasi gelecekmiş. İnşallah 2 gün sonra Seyid Rıza Meydanı'nda olduğu gibi tüm Türkiye'de zafere ulaşacağız. 2 gün sabır, 2 gün sonra sandık başındayız. Sonra bayram havası, sonra halay havası" şeklinde konuştu.

'BU TARİHSEL MÜCADELE ZAFERLE TAÇLANDIRILMALIDIR'

Katliamdan geçirilen Dersimlilerin metropollerde, diasporada ve Avrupa'da sürekli direndiğini ve teslim olmadığını söyleyen Demirtaş, "Asla teslim olmadığınız için sevilmeyi hak ediyorsunuz. Dersim'deki mücadele tarihseldir. Geçici değil, taktiksel değil. Bu tarihsel mücadelenin mutlaka zaferle taçlandırılması gerekir" şeklinde konuştu. 

'İKTİDARLARI GİDECEK DİYE KORKUYOR VE SALDIRIYORLAR'

Erzurum'daki HDP mitingi öncesi ve sonrası gerçekleştirilen provokatif saldırılara tepki gösteren Demirtaş, "Her yerde bizlere dönük saldırılar gerçekleştiriliyor. Onlar saldırdıkça biz sağduyuyla mücadele ettik. Erzurum'da da provokasyon yaptılar. Gençleri, kadınları linç etmeye çalışarak ciddi provokasyon gerçekleştirmek istediler. 81 ilde ne dediysek Erzurum'da da onu dedik. Biz 'Ülke bölünmesin, hep birlikte kardeşçe yaşayalım' dedik diye mi saldırıyorlar? Sanmıyorum, iktidarları gidecek diye korkuyorlar. Ve bu yüzden durmadan saldırıyorlar" diye konuştu.

'TRT DEMEK AKP DEMEKTİR'

Erzurum'da gittikçe şiddetlenen ve araçların yakıldığı olaydan bir fotoğraf gösteren Demirtaş, "Bir arkadaşımız arabanın içinde diri diri yakılmak istendi. Elbette siz diri diri yakmayı iyi bilirsiniz. Bizim paramızla yayın yapan TRT, bu olaya 'terör örgütü propagandasına sert tepki' başlığı atmış. TRT demek AKP demektir. Diri diri yakmak isteyenlerin ki tepki, bizim mitingimiz terörmüş" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

'AKP'NİN BİZDEN ÇALDIĞI MİLLETVEKİLLERİNİ GERİ ALMAK İSTİYORUZ'

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde HDP'nin anons aracına gerçekleştirilen silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hamdullah Öğe'yi hatırlatan Demirtaş, "Arkadaşlarımızı katlettiler ama Başbakan ve Cumhurbaşkanı'ndan açıklama bile yok. Umurlarında bile değil. Her yerde hedef haline getirildik. Bunu bizzat 'tarafsızım' diyen Cumhurbaşkanı bile yaptı. Biz barajı aşmak istiyoruz. Hakkımızı almak istiyoruz hakkımızı. AKP'nin bizden çaldığı milletvekillerini geri almak istiyoruz" şeklinde konuştu.

'SANDIKTAN ALAMADIKLARI OYLARI HIRSIZLIKLA ALMAK İSTEYECEKLER'

Sandığa sahip çıkmanın oy kullanmak kadar önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bunlar hırsızlığa alışmış bir kere. Sanmayın ki bunlar sandığa sahip çıkacak. Daha bugüne kadar Cumhurbaşkanı ve Başbakan çıkıp 'oylarınızı gönül rahatlığı ile kullanın. Seçim ihlallerinin yaşanmaması hazırlıklarımız şu şekilde' bile demedi. Belli ki bunlar başka şeylerin hazırlığındalar. Sandıktan alamadıkları oyları hırsızlıkla almak isteyecekler. Gençlerimiz sandıklarına sahip çıkacak" şeklinde konuştu.

'HDP DIŞINDA VERİLEN OYLAR AKP'YE ZARAR VERMEZ'

Dersim'in önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de AKP'nin düşüşüne katkı sunacağını söyleyen Demirtaş, "AKP bir Dersimlinin oyuyla düşsün istiyoruz. En çok hakarete uğrayan, ötekileştirilen Dersimlinin oyuyla düşsün bu diktatörlük. Hesap ortadadır, HDP dışında verilmiş hiçbir oy AKP'ye zarar vermez. 'Verilen oylar boşunadır' demiyorum ama matematiksel olarak AKP'ye zarar vermeyecektir" dedi.

'ZEKA PARAYLA ALINMIYOR'

AKP'li yöneticilerin kendilerini ülkenin tek sahibi olarak gördüğünü söyleyen Demirtaş, "Onlarda olmayan bir şey var bizlerde. Onlarda para çok maşallah. Paraları, zırhlı araçları, kaymakamları, valileri var. Kalın gazeteleri var ama onlarda bir şey yok. Onlarda zeka yok zeka. Zeka parayla alınmıyor. Aklı başında insanların ülkeyi yönetmesini istiyoruz artık. Gezinin gençleri ülkeyi yönetsin istiyoruz" şeklinde konuştu. 

'DERSİM'DEN ZİLAN'A TÜM YAPTIKLARININ HESABINI SORACAĞIZ'

HDP'nin meclise girmesi halinde ezilenlerin daha güçlü olacağını söyleyen Demirtaş, "Dersimden Maraş'a, Çorum'dan Zilan'a kadar geçmişte ne yapmışlarsa hesabını vermek zorunda kalacaklar. Çalıp çırptıklarının hesabını verecekler. DAİŞ'e gönderdikleri silahların hesabı sorulmayacak mı sanıyorlar. Devran böyle gelmiş böyle gidecek sanıyorlar. Ama tüm yaptıklarının hesabını soracağız" dedi. 

Üniversite öğrencilerine oylarının olduğu yere gidip oy kullanması çağrısında bulunan Demirtaş, "Dersim borçlu olduğumuz bir şehirdir. Bugüne kadar bizlere, mücadeleye en fazla sahip çıkan bir şehirdir. Sizlere borçlu gitmek istemiyoruz. Dersimin Dersim gibi yönetilmesi lazım. O gün gelmeden size borcumuzu ödemiş sayamayacağız" dedi. (DİHA)


GÜRKAN: EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN BAŞARACAĞINA İNANIYORUZ

Kemal ÖZER 
Dersim 

Dersim'deki mitingte konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan seçim sürecinin bitmek üzere olduğunu ama hiç kimsenin yüzünde yorgunluk belirtisi olmadığını vurgulayarak “Bu başaracağımıza inandığımız içindir. Karşımızda mücadele ettiğimiz ceberut bir düzen ve onun ceberut temsilcileri var ve onların devasa güçlerine karşı mücadele ediyoruz ama yorgun değiliz. Çünkü emek ve demokrasi güçlerinin başaracağına inanıyoruz. Bu ülkede emek ve demokrasi güçlerinin kazanması için umut her gün geçen gün artıyor, umut artıkça beklenti artıkça ilgi artıkça karşımızdaki o ceberut devlet temsilcilerinin bize yönelik saldırıları da artıyor” dedi. 
Normal olmayan bir seçim süreci geçirildiğini vurgulayan Gürkan şöyle konuştu; “Bombalamalarla, HDP il binalarına saldırılarla, provokasyonlarla geçen bu seçim süreci normal bir seçim süreci değildir. Dün Bingöl’de yitirdiğimiz Hamdullah kardeşimizin şahsında ve bu gün Erzurum’da provokatör güçlerin kontra güçlerin HDP mitingine yapılan saldırıların karşısında mücadele ruhumuzla birlik beraber olduğumuz müddet içersinde elbette ki saltanatlarının yıkılacağı günlerinin yakın olduğunu bilen güçler halkımıza ve mitinglerimize saldıracaklardır. Bizler tam tersine sağduyulu davranmamız lazım; çünkü bunların oyunlarını ancak o zaman boşa çıkartırız. Zafer her zaman mazlum halkların olmuştur. Derin güçlerin saldırganlaşmaları da bundan dolayıdır. Çünkü saltanatlarında yıkılmak üzeredir. Cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla, valisiyle, emniyet müdürüyle bu ceberut güçler emekçi güçlerinin karşısında yenilgiye mahkum olduklarını bildikleri için saldırılarını artırdılar. 
Emek ve demokrasi güçlerinin başarıyı ilmek ilmek ördüğünün altını çizen Gürkan; “Evet kardeşler bir tarafta illa başkan olacağım diyen Cumhurbaşkanı ve onun etrafında kümelenen sermaye kesimleri; bunlar laik anti laik değil bilumum sermaye kesimleri. Yakın zamanda bir gece vakti konakta zirve yaptılar, iş verenler zirvesi. İçlerinde laikler de vardı anti laiklerde. Emek ve demokrasi güçlerine karşı birleşmişlerdi yani. Bir tarafta ceberut düzen onun siyasal temsilcileri, finansörleri, ana sahipleri diğer tarafta işçiler, emekçiler, ezilenler ve bütün emek ve demokrasi güçleri var. İşte buna inanarak başarmaya inanıyoruz ve bu başarı hepimizin başarısı olacak. AKP’nin saltanatının yıkılacağı gün yakındır arkadaşlar yeter ki bizler birlik beraber olalım. Beraber olursak yıkamayacağımız baraj olmaz, halkın gücü karşısında hiçbir kuvvet duramaz” dedi              

 

ÖNCEKİ HABER

‘Salazar doping şüphelisi’

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa