03 Haziran 2015 21:08

Aydınlar: HDP'ye oy vermek için HDP'li olmak gerekmiyor

'HDP'ye oy vermek için HDP'li olmak gerekmiyor' çağrısı yapan aydınlar, sanatçılar ve yazarlar bugün 19.00'da Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Paylaş

'HDP'ye oy vermek için HDP'li olmak gerekmiyor' çağrısı yapan aydınlar, sanatçılar ve yazarlar bugün 19.00'da Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Türkiye'nin büyük bir yol ayrımında olduğuna dikkat çekilen ortak basın açıklamasında "7 Haziran seçimlerinde ya insanlık ya barbarlık kazanacak" ifadelerine yer verildi. Açıklamayı topluluk adına Yasemin Göksu okudu.

Açıklamaya katılan aydınlardan Yazar Mahmut Balpetek, HDP'nin barajı aşmasının önemine değinerek 'Ya diktatörlüğü ya da nefes alabileceğimiz alanları seçeceğiz' dedi.

"Daha özgür ve anlaşılır bir Türkiye için buradayız" diyen Ruhi Su'nun oğlu Ilgın Su şöyle devam etti: 'Kendimizi demokrasi içindeki baskı unsuruna karşı bir hareket olarak örgütlüyoruz.'

Birlikte çalışmanın gerekliliğini dile getiren sanatçı Metin Kahraman, 'destek için buradayız' açıklamasında bulundu.

Sanatçı Yasemin Göksu, "Kimse bizi HDP'li olmaya ya da HDP'yi desteklemeye zorlamıyor. Şarkılarımızı ve fikirlerimizi özgürce söylemek istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için HDP'yi destekliyoruz' dedi.

Halkların özgürlüklerine, demokratik hak ve özgürlüklere, farklı etnik köken ve mezheplere en çok değer veren partinin HDP olduğunu söyleyen Gazeteci Celal Başlangıç, 'İnsanlar kendi özgürlükleri için HDP'ye oy vermeli' dedi.

HDP'nin genel seçimlerdeki performansının Türkiye'nin yakın gelecekteki tarihini de belirleyeceğini vurgulayan sanatçı Orhan Alkaya seçimlerde yapılabilecek hilelere ve manipülasyonlara karşı teyakkuzda olmaya çağırdı.

Sanatçı İkay Akkaya ise 'Gönlümüzde güneşimiz var, her şey iyi olacak' dedi.

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE YÖNELEN HER SALDIRI BİZE YÖNELMİŞTİR'

Basın açıklamasından sonr söz alan Orhan Alkaya, Can Dündar'a ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelen saldırıyı kınayarak 'Devletin tepedinden yürütülen bu limç kampanyası, basın özgürlüğüne yapılan her saldırı bize yapılmıştır. Arkadaşlarımızla dayanışma içindeyiz' dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Nâzım Hikmet Vakfı AVM olmasın’

SONRAKİ HABER

Güldane Yırtıcı davası görüldü: Mahkeme görevsizlik kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa