02 Haziran 2015 17:41

HDP adayları İzmir'de Alevilerle buluştu

Paylaş

İzmir Alevi İnisiyatifinin organize ettiği etkinlikte HDP adayları Alevilerle buluştu. Yamanlar Cemevi’nde gerçekleştirilen buluşmaya; HDP İzmir Milletvekili adayları Müslüm Doğan ve Pınar Aydınlar ile HDP İstanbul Milletvekili adayları Ali Kenanoğlu ve Turgut Öker’in yanı sıra, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Ali Çankaya, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük, Anadolu Hacı Bektaş Veli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kara katıldı. Buluşmada, seçimlerde sandıklara sahip çıkılması çağrısı yapıldı. 

TAYYİP’İN SARAYINI BAŞINA YIKACAĞIZ’

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, HDP’nin barajı geçeceğine vurgu yaparak “Biz yüzde 10’luk barajı aşalım ya da aşmayalım, 8 Haziran sabahı yine kalkıp bu yezid hükümete karşı mücadelemizi devam ettireceğiz ve barajı aşarsak Tayyip’in sarayını da başına yıkacağız” dedi. 

HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Turgut Öker, HDP’nin her inançtan ve kimlikten insanları bir araya getirdiğine vurgu yaparak, “Bu ülkede tek başına ne Kürt halkının ne Alevilerin ne de Sosyalistlerin, kurtuluşu var. Ne iyi yaptık da hepsini bir araya getirip tek yumruk olduk” dedi. Öker, “Biz normal bir ülkede olsak çoktan barajı aştık ama başımızda Tayyip Erdoğan var, bu yüzden oylarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

‘ALEVİLER EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYOR’

HDP İzmir Milletvekili Adayı Müslüm Doğan ise, Alevilerin ilk kez kendi özgünlüklerinde HDP’de kendilerini ifade fırsatı bulduğunun altını çizerek, yıllardır büyük bir asimilasyon geçiren Alevilerin HDP ile “Artık yeter” dediğine vurgu yaptı. “Kürt özgürlük hareketi bizleri de onurlu bir raya oturttu” diyen Doğan, “Bizler tek başımıza mücadele edemiyorduk. Hiç kimse tek başına bu mücadelede başarılı olamaz. Bu nedenle Aleviler ve tüm ezilenler HDP’de bir araya geldi. Biz özgür demokratik bir gelecek istiyoruz. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Bunu bize bu cumhuriyet sağlayabilir mi? Bugüne kadar sağladı mı? Sağlayamaz” dedi. 
Etkinliğe Gani Pekşen ve Tolga Sağ da türküleriyle eşlik etti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HABAŞ işçileri kendi komitelerini kurdu

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...