29 Mayıs 2015 10:16

HDP'nin Erzurum adayına ırkçı saldırı

Erzurum'da HDP Milletvekili adayı Zahir Uzun, seçim çalışmalarını yürüttüğü esnada ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Uzun, saldırıları provokasyon girişimi olarak değerlendirdi.

Paylaş

Seçime sayılı günler kala Erzurum'da HDP'ye yönelik organizeli saldırılar da artıyor. Merkez Palandöken ilçesi Yenişehir semtinde çalışma yürüten HDP Milletvekili Adayı Zahir Uzun, ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. İlk başta iki kişi tarafından omuz atılarak rahatsız edilen Uzun'a, gittikçe kalabalıklaşan gruptan kişiler daha sonra bıçak göstererek küfürler yağdırdı. Olayın büyümemesi için Uzun buradan uzaklaşırken, olay yerine çok yakın olmasına rağmen Yenişehir Polis Karakolu'ndan hiçbir polisin gelmemesi ise dikkat çekti.

Saldırıya ilişkin konuşan Uzun, son dönemde organizeli bir şekilde çalışmalarını provoke etmek amacıyla ırkçı saldırıların giderek arttığını belirterek, sağduyulu davranmaları sonucu olası provokasyonların önüne geçtiklerini söyledi. Uzun, "Son dönemlerde bilinçli bir şekilde çalışmalarımız sürekli provoke ediliyor. Irkçı gruplar sürekli bizleri takip ediyorlar. Böyle davranarak çalışmalarımız sürekli sabote edilmek isteniyor. Bugün yine ırkçı bir grup çalışma esnasında bana iki defa üst üste omuz attıktan sonra giderek kalabalıklaştı. Ardından bize saldırmaya çalıştılar. Bıçak çekerek saldırmaya kalkıştılar. Olay yerinde sağduyulu davranıp uzaklaştık. Aksi taktirde büyük bir provokasyon yaşanabilirdi. Her olayda da dikkat çeken önemli bir unsur ise polisin olay yerlerine hiç gelmemesi" diye konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kars'ta 6. kattan düşen işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa