29 Mayıs 2015 07:55

MİT TIR'larında taşınan silahların görüntüsü yayınlandı

Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi, "İlaç taşıyordu", “Türkmenlere yardım götürüyordu” denilen ancak MIT'e ait oldukları ve silah taşıdıkları iddia edilen TIR'lara dair görüntüler yayınladı. TIR’ı durduran savcı ve arayan jandarma komutanının gözaltına alındığı hatırlatılan Can Dündar imzalı haberde, "Sonunda MİT’e ait TIR içinde Suriye’ye götürülen silahların görüntüleri ortaya çıktı." denildi.

19 Ocak 2014 tarihinde Adana’da ihbar üzerine çevrilen ve içinde Suriye’ye götürülen silahlar olduğu söylenen TIR’ın savcılık dosyasındaki görüntülerine Cumhuriyet'in ulaştığı belirtilirken, "Jandarma görevlileri eşliğinde, savcının nezaretinde kapakları açılan çelik kasalardaki havan, top mermisi ve ağır makineli tüfek mermilerinin üstünün, antibiyotik dolu kutularla kapatıldığı anlaşıldı." ifadesi kullanıldı.

Olaydan sonra önce hükümet cephesinin, TIR’lardaki malzemenin “devlet sırrı” olduğunu söylediği, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın malzemenin Türkmenlere gittiğini iddia ettiği, ancak Türkmenler'in kendilerine bir şey gelmediğini açıkladığı da hatırlatılan haberde, AKP’nin Siirt milletvekili adayı Yasin Aktay'ın geçtiğimiz günlerde, TIR’lar içinde silah bulunduğu iddialarını doğruladığı, “Onlar Özgür Suriye Ordusu’na gidiyordu” dediği vurgulandı. Haberin devamını okumak için tıklayın

'ASKERİ CASUSLUK VE TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI' İDDİASIYLA SORUŞTURMA AÇILDI
Suriye’ye malzeme taşırken savcılar tarafından durdurulan MİT’e ait TIR’larda yapılan aramaların fotoğrafları ve kamera görüntüsünü yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi hakkında savcılık "terör" soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı : (MİT'e ait yardım TIR'larına ait olduğu iddiasıyla yayınlanan haber ve görüntüler) TCK'nın 327, 328 ve 330'uncu maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6 ve 7. maddeleri uyarında "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" "siyasi ve askeri casusluk" "gizli kalması gereken bilgileri açıklama" "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından söz konusu yayınları yapanlar hakkında soruşturma başlatılmıştır.

El Cezire Türk muhabiri Selahattin Günday, MİT’e ait TIR’ları durduran askerleri ‘darbeye teşebbüs, askeri ve siyasal casusluk ve terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan’ın, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı da bu kapsamda soruşturmaya dahil ettiğini yazdı.

AKP'li Ekmen'den ilginç TIR yorumu

BASIN KONSEYİ: SORUŞTURMA, YILDIRMA AMAÇLI
Basın Konseyi,  Cumhuriyet Gazetesi'nin  MİT TIR'ları ile ilgili haberinden sonra soruşturma açılması ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"19 Ocak 2014 tarihinde, Adana Ceyhan'da ''silah taşınıyor'' ihbarıyla durdurulan 3 TIR ile ilgili bugün, yayın yaptığı gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi hakkında Savcılıkça, ''terör'' soruşturması açılması, gazeteciliğe getirilen sansürleme girişiminin son örneğidir.Bu konuda getirilen yayın yasaklarına, tam bir yıldır defalarca karşı çıkan Basın Konseyi haberciliğe engel konulmayacağını savunmuştu.Ne var ki, bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan MİT TIRlarıyla ilgili haber üzerine, CUMHURİYET hakkında “terör” suçlamasıyla savcılık soruşturması açılması, haberciliğe getirilmek istenilen bir engeldir, yıldırmadır, korku salmaktır.

Halkın haber alma hakkının engellenmesi, yasaklarla basın özgürlüğünün yok sayılması, kabul edilemez.Savcılıklarca bir yılı aşkın süredir getirilen ''uzun süreli'' , yayın yasakları, haberciliğe de “ucu açık” bir engelleme girişimidir. Ve bu anlayışla da habercilik yapılması olanaksızdır.

Yayın yasaklarının gerekçesi tam olarak açıklanamazken, silahların olmadığını ileri süren siyasi anlayışın karşısında, habere getirilen bu yasakların ''koruyucu kalkan'' olamayacakları ve uzun süreli yasaklarla özgür habercilik yapılamayacağı aşikardır.

''Bir ülkenin utanacağı bir durum yoksa, sorun da yoktur'' anlayışıyla, haberciliğe getirilen bu tür soruşturma girişimlerinin, demokratik ülkelerdeki basın özgürlüğü ile bağdaştırılması zordur." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Türk Traktör'de grevi kırma çabası tutmadı: Servisler boş geldi

SONRAKİ HABER

İzmir'de velilerden imam hatip sınıflarına karşı imza kampanyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa