25 Mayıs 2015 17:08

PKK ve PDK-İ arasında geçici anlaşma sağlandı

Kelaşin bölgesinde PKK ile İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) arasında yaşanan çatışmanın ardından, yaşamını yitiren Peşmerge ile yaralı Peşmergeler PDK-İ’ye teslim edildi. PDK-İ ise tutukladığı 2 gerillayı serbest bıraktı. Federal Kürdistan Yönetimi’nin de devreye girmesinin ardından PKK ile PDK-İ arasında geçici bir anlaşma sağlandığı öğrenildi.

Paylaş

Kelaşin bölgesinde PKK ile İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) arasında yaşanan çatışmanın ardından, yaşamını yitiren Peşmerge ile yaralı Peşmergeler PDK-İ’ye teslim edildi. PDK-İ ise tutukladığı 2 gerillayı serbest bıraktı. Federal Kürdistan Yönetimi’nin de devreye girmesinin ardından PKK ile PDK-İ arasında geçici bir anlaşma sağlandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, Federal Kürdistan Başkan Yardımcısı Kosret Resul Ali ve Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani başta olmak üzere, birçok örgüt ve Kürt siyasetçi, çatışma halinin uzamaması için devreye girdi. İki örgüt arasındaki husumetin giderilmesi için çabaların sürdüğü öğrenildi. (HABER MERKEZİ)


'SORUNLARI DİYALOGLA ÇÖZÜN'

Aralarında Faik Bulut, Fehim Işık, Günay Aslan, İsmail Beşikci, Mehmet Emin Aktar, Mesut Yeğen, Salih Kevırbıri, Selim Temo, Şah İsmail Bedirhanoğlu, Tahir Elçi, Vahap Coşkun gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda gazeteci, yazar, akademisyen ile sanatçı, İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İran) ile PKK’ye çağrıda bulunarak sorunların çözümü için diyalog yöntemini esas almaları talebinde bulundu.
Çeşitli ülkelerden isimlerin imzaladığı ‘Kardeş kavgasına hayır’ başlıklı açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Nedeni ne olursa olsun Kürtler arasında yaşanan her silahlı çatışma kardeş kavgasıdır. Bu bakımdan İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İran) ile Kürdistan İşçi Partisi (PKK) güçleri arasında Irak Kürdistanı’nın Kêlêşin bölgesinde yaşanan çatışmayı da kardeş kavgası olarak değerlendiriyor ve bir an önce son bulmasını istiyoruz. Kürtler arasında yaşanan ve yaşanması muhtemel her sorunun tek çözüm yolu diyalogdur. İlgili tüm kesimler başta olmak üzere özellikle PDK-İran ve PKK’den talebimiz, sorunun diyalogla çözümü için çaba sarf etmeleridir.” (HABER MERKEZİ)


HPG’DEN AÇIKLAMA

HPG, İran KDP’si (PDK-İ) ile yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, sorunun diyalog ve barışçıl çözümü için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.
HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 15-20 kişiden oluşan bir grup KDP-İ peşmergesinin HPG güçlerinin yoğun olarak bulunduğu Xinere alanının bir noktasına konuşlandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi; “Diyana’dan 7-8 araçlık bir KDP-İ gücü Berbizina alanına gelip konumlandılar. Sabah saat 09.00 sıralarında ne yapmak istedikleri amaçlarının ne olduğunu anlamak için Berbizina ve Xinere alanındaki güçlerimizden birer grup görüşmeye gitti. Berbizina’daki 60-70 kişilik pêşmerge gücü ile görüşme yapıldı, onlar geldikleri yere geri gittiler. Arkadaşlarımız Xinere’deki grupla da görüşmeye giderken gerilerinde bekleyen bir timlik gücümüze peşmergeler arkadan yaklaşarak bu gücü etkisizleştirmek istedi. Bu bir timlik gücümüz ele geçmemek için uyarı amaçlı ateş açtı. Burada 3-4 dakika süren bir çatışma yaşanmıştır. Bu çatışma sonucunda bir peşmerge yaşamını yitirmiş birisi de yaralanmıştır. Buradaki yönetimimiz derhal müdahale etmiş çatışmayı durdurmuş buradaki birimin komutanı ile görüşme yapmıştır.”
Görüşmeler sonucu yaralı peşmergenin tedavisinin hastanelerinde yapıldığı ve diğer peşmergelerin çekildiği kaydedilen açıklamada, sorunun diyalog ve barışçıl bir biçimde çözülmesi için görüşmelerin devam ettiği belirtildi. “Çatışmadan ve bir peşmergenin yaşamını yitirmesinden üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyoruz” denilen açıklamada, “Olayın netleştirilip, çözüme kavuşturulması için ortak her türlü soruşturma ve tartışmaya açık olduğumuzu belirtiyoruz. Tüm yurtsever kamuoyu, demokratik parti ve çevreleri tahrik edici, kışkırtıcı girişimlere duyarlı olmaya, ulusal demokratik tutum almaya çağırıyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan New York Times'a: Haddini bileceksin...

SONRAKİ HABER

Eski AKP'li Asaf Baki: AKP tehditle oy topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...