22 Mayıs 2015 08:29

Konya merkezli 'paralel yapı' operasyonu

Paylaş

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'paralel yapı' soruşturması kapsamında, aralarında bir dönem Konya’da Asayiş Şube Müdürlüğü yapan Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taştekin ile işadamlarının da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

10 ilde yapılan operasyonlarda gözaltı sayısının artacağı belirtilirken, bir dönem Konya'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişliğinden ihraç edilen 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Anadolu Atayün'ün de arandığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Fethullahçı terör örgütüne' yönelik yürütülen soruşturma kapsamında geçen 11 Mayıs günü avukat M.O., Amerika'ya oğlunun mezuniyet törenine katılmaya giderken Konya Havalimanı'nda yakalandı. Ardından da avukata ait tabanca ve mermileri polisin hukuk bürosuna baskını öncesi otomobiliyle götüren sekreter F.N.P. gözaltına alındı. Çıkarıldıkları 1'nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılan avukat ve sekreteri savcılığın itirazı üzerine aynı mahkemenin nöbetçi hakimi tarafından tutuklandı. 

Bu operasyonun genişletilerek yürütülmesi sonucu bugün Konya merkezli 10 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında Konya'da faaliyetini sürdüren Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında Konya'da görevli polislerin de bulunduğu belirtildi. 

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ DE GÖZALTINDA 

Gözaltına alınanlar arasında bir dönem Konya'da Asayiş Şube Müdürlüğü yapan Bingöl Emniyet eski Müdürü Ercan Taştekin, Ankara'da gözaltına alındı. Telefonla ulaşılan Ercan Taştekin, 'Konya'daki operasyon kapsamında Ankara'da ifade veriyorum. Gözaltı nedenini de bilmiyorum' dedi. 

Ercan Taşketin twitter hesabından ise, 'Akla hayale gelmedik. İftiralar atacaklardır. Önemli değil. Ne yaptığım, yapmadığımı ben de biliyorum, herkes de biliyor. Eyvallah' ve 'Gözaltındayım, muhtemelen konuşup gerçekleri söylediğimiz için, sorun değil, eyvallah' şeklinde mesajları paylaştığı dikkat çekti. 

Soruşturma kapsamında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü tutuklu Yurt Atayün'ün ağabeyi olan ve bir dönem Konya'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü'nü yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişliğinden ihraç edilen 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Anadolu Atayün'ün de arandığı belirtildi.

ERCAN TAŞTEKİN SERBEST BIRAKILDI
Konya Emniyet Müdürlüğü'nün Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik yaptığı operasyon sırasında o dönem Asayiş Şube Müdürü olan Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taşkekin'in ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Saat 06.30'da evinde eşi ve çocuklarını yanında gözaltına alındığını belirten Ercan Taştekin, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade verdiğini söyledi. Taştekin, ''Yalan beyan ve iftiralardan elde edilen bilgiler doğrultusunda 17 sayfa deli saçması sorular soruldu. Soruların detayını anlatmak istemiyorum. Çünkü soruşturma hakkında gizlilik kararı bulunabilir. Konya Emniyet Müdürlüğü'nün Okyanus Şirketler Grubuna yönelik yapılan operasyonla ilgili sorulardı'' dedi.

OPERASYONUN YAPILDIĞI İLLER
Konya'da merkezli paralel yapıya yönelik bugün eş zamanlı olarak Ankara, İzmir, Antalya, Aksaray, Ağrı, Aydın, Bingöl, Bitlis, Düzce, Hatay, Muş, Mersin, Kilis, Şanlıurfa, Şırnak, Sivas, Tokat ve Van'da operasyonun gerçekleştiği öğrenildi.

Haklarında gözaltı kararı çıkan bazı işadamlarının da yurt dışında olduğu belirtildi.

Operasyon kapsamında Aksaray Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru B. Y.'nin gözaltına alındığı belirtildi.

TOKAT'TA 1 GÖZALTI
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 'paralel yapı' soruşturması kapsamında, Tokat Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polis memuru A.K. gözaltına alındı. Sabahın erken saatlerinde evinde gözaltına alınan A.K. Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Konya'ya götürüldü.

YÖK ESKİ BAŞKAN VEKİLİ GÖZALTINDA
Konya'da paralel yapıya yönelik yapılan operasyonda YÖK eski Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış da gözaltına alındı. Halen Selçuk Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslarararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Şaban Çalış'ın, Ankara'da olduğu polislerin kendisine ulaşması üzerine Konya'ya gelip teslim olduğu öğrenildi.

Prof. Dr. Şaban Çalış, 2004 yerel seçimlerde AKP Konya Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı oldu. Şubat 2008'de bir grup akademisyenle birlikte üniversitelerde başörtüsünün serbestliğiyle ilgili 'Üniversite’de Özgürlük' bildirisini hazırladı ve yayınladı. 2008 yılında YÖK Başkanı danışmanlığına atanan Çalış, 8 Ocak 2011'de Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine, 13 Ocak 2011 tarihinde YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi. Ağustos 2011'de YÖK Başkan Vekili oldu. 8 Ocak 2015 tarihinde YÖK üyeliği sona erdi.

ANADOLU ATAYÜN GÖZALTINDA
2008 yılında Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik yapılan operasyonda Konya'da  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü olan Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişliğinden ihraç edilen 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Anadolu Atayün, Ankara'da gözaltına alındıktan sonra Konya'ya getirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen Atayün, sorgulanmak üzere eskiden görev yaptığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Konya'da bu sabah polislere ve işadamlarına yapılan operasyon kapsamında, 2008 yılında Konya Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'nde Şube Müdür Yardımcılığı görevi yapan Arif Aykut da gözaltına alındı.

'BAŞIMIZ DİK SIKINTI YOK'
Gözaltına alınan Arif Aykut, sağlık kontrolleri için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Aykut, gazetecilerin neden gözaltına alındığını sorması üzerine, "Arkadaşlar herşey savcı ve mahkeme kararıyla yapılmış şeyler. Ben henüz iddia edilen şeyleri görmedim ama bir problem olacağını düşünmüyorum. Başımız dik sıkıntı yok." dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

20 dilden şarkılarla savaş protestosu

SONRAKİ HABER

Konut satışları yarı yarıya düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa