21 Mayıs 2015 09:28

Alman Yeşiller Partisi'nden HDP'ye destek

Paylaş

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi, Türkiye'deki 7 Haziran Genel Seçimleri'nde Halkların Demokrasi Partisi'ni (HDP) destekleyeceğini duyurdu. Parti, Almanya'da yaşayan Türkiyeli seçmenleri de demokratik haklarını kullanmak üzere sandık başına davet etti.

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak Genel Seçimlere dair internet sayfasından destek açıklamasında bulundu. Yayınladığı Almanca, Kürtçe ve Türkçe bildiri ile seçimlerde Halkların Demokrasi Partisi'ni (HDP) destekleme kararını duyuran Yeşiller Partisi, HDP'nin Meclis'e girmesinin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Çözüm Süreci açısından tarihi bir şans olduğunun altını çizdi.

"Özgürlük, Adalet, Sürdürülebilirlik ve Barış İçin!" başlığıyla yayınlanan bildiriyi Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de kendi Twitter hesabından paylaştı. 

Birlik 90/Yeşiller Partisi, Türkiyeli seçmenlere açıkladıkları destekleri doğrultusunda şu çağrıda bulundu:

Svgili seçmenler,

Almanya'da yaşıyor ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz, 31 Mayıs 2015 tarihine kadar Türkiye'deki milletvekili genel seçimlerinde sizler de oy kullanabileceksiniz. Sizleri bu demokratik hakkınızı kullanmaya davet ediyoruz. Bu seçimler Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli bir dönemde gerçekleşiyor. Siz de temel hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırıldığı, din, inanç ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alındığı, sivil toplumun faaliyetlerini açık ve özgür bir biçimde yürütebildiği, gençlere umut dolu bir gelecek perspektifinin sunulduğu, toplumsal yaşamın cinsiyet eşitliği üzerine kurulduğu, çevrenin korunduğu ve Kürt sorununun barışçıl biçimde nihai çözüme kavuşturulduğu bir Türkiye özleminde iseniz ve bu sürece bizim de katkımız olsun diyorsanız sizlere bir önerimiz olacak:

Bizler Birlik 90/Yeşiller Partisi olarak, HDP'nin var gücüyle yukarıda bahsi geçen bütün bu politik hedeflerin takipçisi olacağına inanıyoruz. HDP çatısı altında birleşen tüm demokrasi güçlerinin sahip çıktıkları özgürlük, adalet, sürdürülebilirlik, barış ve dayanışma gibi ilkelerin Yeşillerin savunduğu değerlerle örtüştüğünü biliyor ve Türkiye'nin içinde yer aldığı bir Avrupa Birliği fikrine kuvvetle inananlar olarak HDP'nin gerek Meclis'e gerekse bütün Türkiye'ye iyi geleceğini düşünüyoruz. HDP'nin Meclis'e girmesini gerek Türkiye siyasi ve sosyal iklimi için yeni bir şans gerekse demokratikleşme ve çözüm süreci açısından tarihi bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye'deki kardeş partilerimiz olan Yeşiller ve Sol Gelecek partisi de bu seçimlere parti olarak katılmak yerine, HDP ile birlikte seçime girip, bütün imkanları ile HDP'yi destekliyor. Birlik 90/Yeşiller Partisi olarak bu seçim birlikteliğini destekliyor ve desteğinizi rica ediyoruz. Sizleri 31 Mayıs tarihine kadar sandığa gitmeye ve sandıkta HDP adaylarını desteklemeye çağırıyoruz." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Haydarpaşa kampüsü devredilmesin

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa