11 Mayıs 2015 19:19

Kürt Kültür Sanat Günleri başladı

Paylaş

İstanbul’da Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından organize edilen ve 17 mayısta sona erecek Kürt Kültür Sanat Günleri, Kürt sanatçılar Agide Cimo ve Ertan Tekin’in sahne aldığı gala ile başladı.

Kenter Tiyatrosunda düzenlenen galaya, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP’li yöneticiler, KJA üyesi kadınlar ve MKM’li sanatçıların da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.

Gecenin, açılış konuşmasını yapan Oyuncu Rugeş Kırıcı, MKM’nin İstanbul’da ilk defa Kürt Kültür Sanat Günleri organize ettiğini belirtip, “Günlerden bir gün aylardan eylül, Ape Musa, Ali Temel bir araya gelerek MKM’yi kurdu. Zaman geçtikçe yürüyüşümüz devam etti. Kitleselleştik, alanları doldurduk, yürüdükçe, Sarya olduk, Hogir olduk, Ali Temel olduk” diye konuştu. Kırıcı’nın ardından sahneye çıkan Kürt sanatçılar Zelal Gökçe ve Koma Çiya’nın solisti Genim de kısa konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından Agide Cimo ve Ertan Tekin sahne alarak çaldıkları kaval ve zurnalarla izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı. Gala, konserin ardından son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mahabad’da özel tim

SONRAKİ HABER

‘Halkların kardeşliği’ sözü ve Berkin Elvan pedagojiye uygun değilmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...