03 Mayıs 2015 19:01

HDP halay ve horonlarla alanlarda

Paylaş

HDP'nin halay ve horonlarla sürdürdüğü seçim çalışmaları, yüz binlerin katıldığı umut şölenlerine dönüşüyor. Adayların çalışmaları büro açılışları, esnaf ve köy gezileri ile sürerken, adayları coşkuyla karşılayan halklar, "7 Haziranda gülen bizler olacağız" sloganları attı. 

MERSİN 

HDP Mersin Milletvekili Adayı Mahmut Karabulut, seçim çalışmaları kapsamından Mezitli ilçesi Atatürk Mahallesi'nde bulunan Mutlular Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. HDP il ve ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği Karabulut'u dernek yöneticileri, çiçekler ile karşıladı. Ziyarette konuşan Karabulut, Türkiye'de 13 yıldır halkların AKP diktası altında yaşadığını söyledi. Kürt sorununun demokratik temellerde çözümü için hiçbir adımın atılmadığını ve 40 yıldır süren savaştan halkların hiçbir şey kazanmadığını ifade eden Karabulut, "AKP kendi iktidarını sağlama almak için herkesi hiçe sayıyor" dedi. Karabulut, HDP'ye destek istedi.

Yunak ilçesinde konuşan HDP Mersin Milletvekili Adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kuveyt dönüşü yaptığı, "Kürt sorunu vardır demek, bölücülüktür, devlete karşı gelmektir" açıklamalarını hatırlatarak, "Açıklamalar nedeni ile çok tedirgin oldum. Erdoğan'ın gittiği yere göre Kürt sorununa bakışı da değişiyor" dedi. 

Erdoğan'ın Kuveyt dönüşü bahsettiği "suç örgütünün" içinde kendisinin de bulunduğu söyleyen Fırat, AKP'nin kuruluş dilekçesine Erdoğan ile birlikte "Kürt sorunu" ifadesini beraber koydukları söyledi. Fırat şöyle konuştu: "2005 yılında Diyarbakır'da meşhur bir konuşması vardı, 'Türkiye'de bir Kürt sorunu vardır, bu sorunun da sahibi de benim. Ben çözeceğim' demişti. Maalesef ben de o toplantıda örgüt üyesi olarak vardım. Ondan sonra Kürt sorunu, Kürt açılımı gibi birçok evrelerden geçtik. Ancak sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız bir itirafta bulundu. Dedi ki; 'Türkiye'de Kürt sorunu yoktur. Bundan bahseden kim varsa ülkeyi bölmek istiyor."

İSTANBUL 

HDP İstanbul 2. Bölge Kadın Seçim Bürosu açılışı, HDP 2. Bölge Milletvekili adayları Fatma Özdemir ve Şerife Erbay'ın katılımıyla Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi'nde gerçekleştirildi. HDP Gaziosmanpaşa İlçe Eşbaşkanı Fener Günana ile HDP'li yöneticiler ve çok sayıda kadının da katıldığı açılışta, "Jin jiyan azadi", "Biji berxwadane Kobanê" sloganları atıldı. 

Burada kısa bir konuşma yapan Şerife Erbay, "Kadınların öldürülmediği katledilmediği bir dünya yaratmak için ve kadınları daha çok mecliste görmek için HDP olarak mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Fatma Özdemir ise "Kadınlar yoğun yağmura rağmen buradan ayrılmadı. Bu da bize direnişimizi kadınlarla birlikte yükselteceğimizi gösterdi" dedi. 

Konuşmaların ardından zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde büronun açılışı gerçekleştirildi. 

HDP 3. Bölge Milletvekili adayları Dilek Sultan Nayman, Süleyman İskenderoğlu ise seçim çalışmaları kapsamında Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar ve Yakuplu mahallelerinin seçim bürolarını açtı. HDP'li yöneticiler ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açılışta konuşan Kısmet, ''HDP bir emek hareketidir, bu emekle yüzde on barajını aşacağız'' dedi. Dilek Sultan Nayman da, "Kadının temsiliyette en büyük gücü yakaladığı HDP'nin adayı olmaktan onur duyuyorum" ifadesinde bulundu. 

Konuşmaların ardından, zılgıt ve halaylarla seçim bürosu açıldı. 

HDP İstanbul 3. Bölge adayları, Nazire Güneş, Garo Paylon ve Soner Sakçı, seçim çalışmaları kapsamında Bahçelievler Zafer Mahallesi'nde seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. HDP'li yöneticilerin de eşlik ettiği açılışta, saygı duruşunda bulunuldu. "Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek"sloganlarının atıldığı açılış öncesi adaylar kısa konuşmalar yaptı. 7 Haziran seçimlerinin önemli olduğuna dikkat çeken aday Nazire Güneş, "Ülkemize barış hukuk adalet istiyorsak HDP için çalışmamız lazım" dedi. 

Garo Paylan ise "Bizler bütün mücadele geleneklerimizi birleştirdik ve mücadelelerimizle HDP'yi kurduk. Kürt özgürlük hareketi, Ermeni özgürlük hareketi, bütün inançların özgürlük hareketleri bir araya geldik" dedi. Halay ve horonlarla alanlarda olduklarını ifade eden Paylan, HDP'nin sadece muhalefet olmayacağını aynı zamanda vaat ettiklerinin hepsini yasada uygulayacağını söyledi. 

Konuşmaların ardından alkış ve sloganlar eşliğinde seçim büro açılışı gerçekleştirildi. 

AĞRI 

HDP Ağrı Milletvekili adayları Bedran Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir ve Mehmet Emin İlhan seçim çalışmaları kapsamında uzun yıllardır AKP'nin yüksek oy aldığı Eleşkirt ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Adaylar, Eleşkirt programı kapsamında ilk olarak ilçe merkezinde seçim irtibat bürosunu ziyaret ederek, burada yurttaşlarla sohbet etti. Adaylar daha sonra buradan konvoy eşliğinde Yayladüzü Beldesi'ne doğru hareket etti. Güzergah üzerinde bulunan köylüler, konvoyu coşkuyla karşıladı. Yayladüzü Beldesi'nde bulunan seçim irtibat bürosunda halkla sohbet eden adaylar, Eleşkirtlilerden duydukları ilgiden olan memnuniyetlerini dile getirdi. Burada yurttaşlara hitaben kısa bir konuşma yapan HDP adayı Dirayet Dilan Taşdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur. Bunu diyen ayrımcılık yapıyor" sözlerini hatırlatarak, halkın artık Erdoğan'a inanmadığını, halkın kendi temsilcilerine inandığını belirtti.

Taşdemir'in ardından konuşan bir diğer aday Mehmet Emin İlhan ise, Kürt sorununun çözümünün bir gereklilik olduğunu, HDP ile bu sorunun halkla birlikte çözüleceğini söyledi. Adaylar daha sonra beldede dolaşarak yurttaşlarla sohbet etti. 

HDP'li adayların ikinci durakları ise Eleşkirt ilçesine bağlı bir diğer belde Yücekapı oldu. Adaylar, Yücekapı'da coşku ile karşılanırken bir kahvehanede yapılan toplantıda yurttaşların sorunlarını dinlendi. Özellikle yurttaşların yaşadığı tarımla ilgili sorunlar toplantının ana gündemi olurken toplantıda söz alan Taşdemir, AKP hükümetinin Kürdistan'da tarımı bitirdiğini belirterek HDP'nin yeni yaşam sloganı ile artık kendi üretimlerini sağlayacakları sözünü verdi. 

Adayların yoğun ilgi ile karşılaştığı Eleşkirt programı sırasıyla Pirabat, Bedir (Aydoğdu), Tabu (Ergözü) köylerine yapılan ziyaretlerle devam etti. HDP'li adaylar son olarak, Ağrı'da yapımı yıllardır tamamlanamayan Devlet Hastanesi'nin 7'nci katından aşağı düşerek yaşamını yitiren inşaat işçisi Abbas Başboğa'nın cenazesine katıldı. 

MUŞ

HDP Muş İl Örgütü seçim çalışmaları kapsamında Srong(Kırköy) ve Artet (Serinova) beldelerinde seçim irtibat büroları açtı. Aralarında HDP milletvekili adayları Burcu Çelik Özkan, Ahmet Yıldırım ile HDP, DBP il eşbaşkanları ve yöneticileri, eski Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer'in de bulunduğu grup ilk olarak konvoy ile Srong (Kırköy) Beldesi'ne geçti. Belde meydanında toplanan ve YPG, HDP bayrakları ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini açan yüzlerce yurttaş zılgıtlar ve alkışlar ile konvoyu karşıladı. 

Belde halkını selamlayarak konuşmaya başlayan HDP Muş Milletvekili Adayı Ahmet Yıldırım HDP'nin diğer partilerin aksine yeni bir yaşam iddiası ile yola çıktığını aktardı. Büro açılışının ardından konvoy eşliğinde yol üzerinde bulunan köyleri de ziyaret ederek Artét (Serinova) Beldesi'ne geçen grup, belde girişinde çok sayıda yurttaş tarafından coşku ile karşılandı. Yapılan konuşmaların ardından büro açılışı gerçekleştirildi.

ARDAHAN 

HDP Ardahan İl Örgütü Kadın Komisyonu, seçim çalışmaları kapsamında Yeni Mahalle ve Atatürk mahallesindeki yurttaşlar ile bir araya geldi. HDP'li kadınlar mahalle sakinleri tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Kadınlar, Ardahan'da tek kadın milletvekili adayı olan Arzu Moco ve HDP'ye destek istedi. Komisyon adına mahalle sakinlerine konuşma yapan Evrim Özsök, HDP'nin kadın partisi olduğunu ve kadın seçmenlerin oylarını kadın haklarını savunan HDP'ye vermeleri gerektiğini söyledi. 

VAN

HDP, Van İpekyolu ilçesinde seçim bürosu açılışlarına devam ediyor. Seyit Fehim Arvasi Mahallesi'ndeki seçim bürosunun açılışına HDP Van Milletvekili Adayı Yurdusev Özsökmenler, DBP PM üyesi Çimen Altürk, HDP Van İlçe Eşbaşkanı Şengül Özdemir, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Aygül Bidav ve Veysel Keser katıldı. Açılış töreninde konuşan HDP Milletvekili Adayı Yurdusev Özsökmenler son dönemde AKP'nin HDP'ye karşı kirli bir propaganda dili kullandığını ama bu kirli siyasete Van halkının prim vermediğini dile söyledi. Özsökmenler, "Bu halk AKP'nin 10 yıldır yürüttüğü kirli savaşa hiçbir zaman boyun eğmedi, eğmeyecek. Şimdi seçim sürecinde partimiz HDP'yi hedef alarak kirli bir propaganda politikası sürdürmeye çalışıyor. Bu kirli propagandalara artık kimse kanmıyor ve primde vermiyor. Bu onların HDP'den ve gücünü aldığı bu halktan korktuklarının kanıtıdır. Bunu da 7 Haziran'da göstereceğiz" dedi

Açılışın ardından Özsökmenler ve yanındaki heyet, Van sanat sokağında esnaf ziyaretinde bulundu.

HDP Van Miletvekili Adayı Lezgin Botan, seçim çalışmaları kapsamında İpekyolu İlçesine bağlı Şabaniye ve Gevaş'a bağlı Nurkux (Hasbey), Mıxırapet (Göründü), Tıxnıs (Dövecik) mahallerinde gerçekleştirilen halk toplantılarına katıldı. Botan'a, HDP Gevaş ilçe yöneticileri ve yurttaşlar eşlik etti. Botan ve beraberindekiler, yurttaşlar tarafından sıcak bir ilgiyle karşılandı. Halkın yoğun katılım gösterdiği toplantılarda kısa bir konuşma yapan Lezgin Botan, ''Bütün kutsal kitaplarda önce kendini tanı yazıyor ama bazı Kürtler kendini tanımadan AKP'li oluyorlar. Biz olmadan hiçbir şekilde kimse özgür olamaz. Kürtler özgürlük etrafında tek vücut olup AKP'yi Kürdistan'dan def etmelidir" dedi. 

HDP Van Milletvekili adayı Zozan Yeliz Yıldırım ise, HDP Van İl Eşbaşkanı Derya Hayva, Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin ile birlikte Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra ilçenin Kurubaş Mahallesi'nde düzenlenen kadın toplantısına katıldı. Adaylar burada kadınlar tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. 

Toplantıda konuşan HDP Van Milletvekili adayı Zozan Yeliz Yıldırım, barış ve özgürlük için tek umudun HDP olduğunu, herkesin HDP etrafında kenetlenmesi gerektiğini dile getirdi. 


BİTLİS

HDP Bitlis Milletvekili Adayı Mizgin Irgat, Bitlis'in Güroymak (Norşên) ilçesine bağlı Tehtelî (Tahtalı), Nist (Yazıkonak), Musiri (Kekliktepe), Xesk (Kuştaşı, Kığsan (Arpacık), Morga Jor (Yukarı Kolbaşı) ve Morga Jer (Aşağı Kolbaşı) köylerini ziyaret etti. Irgat'a HDP ve DBP Güroymak ilçe yöneticileri, Güroymak Belediyesi eşbaşkanları ve KJA aktivistleri eşlik etti. Konvoy halinde gidilen köylerde konuşmalar yapan Irgat Kürdistan'da halkı soy saydıkları gibi doğayı da yok saydıklarını belirterek, "Coğrafyamızı yok etmeye çalıştılar. Biz diyoruz ki 7 Haziran'da insanlarımız gibi ormanlarımız da özgürleşecek" dedi. 

DİYARBAKIR

Diyarbakır HDP Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, Sur merkez Belediye Eşbaşkanı Seyid Narin ve HDP Sur ilçe örgütü seçim çalışmaları kapsamında Sur ilçesine bağlı Kozan, Sati (Satya), Zorova ve Hanefi köylerine ziyarette bulundu. Partililer burada yöresel kıyafetler giyinmiş kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Çocuklardan ve gençlerden çok büyük moral aldığını dile getiren Nursel Aydoğan "Sayın Öcalan'ın dediği gibi çalışırsak olur. Sadece Kürdistan'da değil Türkiye'nin her yerinde böyle. Bir tek oy bile bizler için önemli. 7 Haziranda gülen bizler olacağız ve üzülen parti ise AKP olacak" dedi. 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Başakşehir Sitesi'nde seçim bürosu açılışı büyük bir coşkuyla yapıldı.


Açılışa Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, HDP, DBP ilçe yöneticileri, KJA üyeleri, kurum temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Çekilen halayların ardından konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın bir Başbakan gibi seçim kampanyalarını yürütmesini sert bir dille eleştirdi.

Yapılan konuşmaların ardından seçim borusunun açılış büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Seçim bürosunun açılışın ardından çevrede bulunan esnafları ziyaret eden Uca, ilçeden ayrıldı. 

HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Nimetullah Erdoğmuş ve Nesrin Şanlı ise Silvan ilçesinde yapılan seçim çalışmalarına katıldı. İlçede büyük bir coşkuyla karşılanan adaylar, Nohuttepe (Hesendelya) köyüne doğru yola çıktı. Köy girişinde kadınların zılgıtlarıyla karşılanan heyet burada anons aracından çalan müzikler eşliğinde yurttaşlar birlikte halay çekti. 

Sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana YPG'ê" sloganları atılırken, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nimetullah Erdoğmuş, Silvan'ın bir medeniyet şehri olduğunu ifade ederek "Bizler o medeniyete borçluyuz. Çünkü ortaya büyük ve değerli bir dava çıkarmıştır" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından partililer seçim çalışmalarına çok sayıda köyü gezerek devam etti. Ayrıca, kitle bazı köylerde farklı tarihlerde yaşamını yitiren PKK gerillalarının ailelerini de ziyaret etti.

ŞIRNAK

HDP Şırnak il örgütünün seçim hazırlıkları kapsamında çalışmaları aralıksız devam ederken, büro açılışları kentte adeta miting havasında geçiyor. HDP Şırnak milletvekili adayları Ferhat Encü ve Leyla Birlik, kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş Şırnak'ın Aslanbaşar (Mıla Kéri) köyünü onlarca araçlık konvoyla ziyaret etti. Konvoy güzergahında kimi yurttaşlar yola çıkarak sevgi gösterisinde bulunurken yine tarlada çapa yapan yurttaşlar zafer işaretleri yaparak PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Aslanbaşar köyü girişinde yüzlerce yurttaş tarafından karşılanan konvoy, köy meydanına kadar sloganlar eşliğinde giriş yaptı. Alanda toplanan yüzlerce yurttaşa hitap eden HDP Şırnak Merkez İlçe Eşbaşkanı Agit Yiğit, Kürdistan halkının hiçbir zaman olmadığı kadar örgütlü bir ruhla birleştiğini ifade ederek, "Artık hiçbir güç Kürt halkını esir alamayacaktır" dedi.

Ardından adaylar ve beraberindekiler, Uludere ilçesinin Hilal beldesinde HDP seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirmek üzere yola koyuldu. Açılışlarda konuşma yapan HDP Şırnak Milletvekili Adayı Ferhat Encü ve Leyla Birlik AKP'nin Kürt halkına yönelik koydukları barajları 7 Haziran'da tüm halkların mücadelesi ile yerle bir edeceklerini söyledi. 

Yapılan konuşmalar ardından seçim bürosu açılışı Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından gerçekleştirildi.

ANKARA

HDP'nin Ankara'daki seçim çalışmaları devam ediyor. Ankara'nın birçok yerinde seçim bürosu açılışı yapan HDP, Altındağ İlçesi'nin Başak Mahallesi ve geçtiğimiz günlerde HDP'lilerin yaklaşık 30 kişilik ırkçı bir grubun tehditlerine maruz kaldığı Batıkent'te seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışlarda, son günlerdeki bayrak yakma provokasyonlarına tepki olarak yüzlerce HDP bayrağı ile açılışın yapıldığı alanlar donatıldı. Alana "Seni başkan yaptırmayacağız" yazılı pankartlar da asıldı. Miting havasında geçen ve yurttaşların yoğun ilgisi gösterdiği açılışlara, HDP milletvekili adayları Sırrı Süreyya Önder, Songül Abdil Erol, Şerif Oti, Celal Demir, Mehmet Tekin Okay ve Orhan Çelebi katıldı.

Açılışlarda konuşan Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürt halkını hedef alan sözlerine tepki göstererek, "Genel başkanının dediği gibi, elinden gelse 'Kürt yoktur' diyecek. Bunların içinde haysiyetine düşkün olanlar istifa ettiler. 'Baldıran zehri olsa içeriz' diyordu. Bunların ayağı bir kere yere değmemiş ama sorduğunda hep mazlumdan yanalar. Bu halk zulüm görmüş, işkence görmüş adamın canına sinek dokunsa feryat ediyor" dedi. Erdoğan'ın "Bunlar Zerdüşt eğitimi veriyor" sözlerine de tepki gösteren Önder, "Zerdüşlük de Alevilik de İslamiyet de bir inanç. Sen bunlara saygı duymak zorundasın rencide edemezsin" diye konuştu. Önder, Hz. Muhammed döneminde yaşanan bir olayı anlatarak, "O dönem peygamber hakla yurttaşla birlikte sırtında tuğla taşıyarak ev yapıyordu. Ama şimdi Müslümanlığı savunuyoruz diyenler 2 bin odalık kaçak saraylarda yaşıyorlar, halkın arasında göremezsiniz bunları" dedi. 
Önder, açılışa gösterilen yoğun ilginin oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, seçim çalışmaları için başarılar diledi.

KONYA

HDP seçim çalışmaları kapsamında, Kandil, Kel Hasan, Bulduk ve Kutukuşağı kasabaları ve Yunak ilçesinde seçim bürosu açılışı yaptı. Açılışlara, HDP milletvekili adaylarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Kandil kasabasında konuşan HDP Konya Milletvekili Adayı Hüseyin Özkan, "AKP dünyada en çok otoriter rejimlerin benimsediği başkanlık sistemini topluma dayatarak ömrünü uzatmak istiyor. AKP'nin topluma vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Kadınların, 7 Haziran seçimlerinde sistem partilerine verecek tek bir oyları bile kalmadı" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ın gideceği her ilde OHAL yaşanıyor

SONRAKİ HABER

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını imha ettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa