30 Nisan 2015 04:57

Bursa’daki Orau Nobel Otomotiv işçileri: Temsilcimizi biz seçeceğiz

Paylaş

Vedat YALVAÇ
Bursa

Bocsh’ta imzalanan sözleşmenin ardından günlerdir ayakta olan metal işçilerinin eylemleri sürüyor. Orau Nobel Otomotiv fabrikasında şu an var olan temsilcilerin kendilerini temsil etmediğini belirten işçiler, kendi temsilcilerini seçmek için imza topluyor.

Orau Nobel Otomotiv fabrikasında çalışan metal işçilerinin, kendi temsilcilerini seçmek için topladıkları imzalara vardiya amirleri tarafından el konuldu. Yaşananları anlatan Orau Nobel Otomotiv işçileri şunları söyledi: “23 Nisan resmi tatil. Üretim müdürü vardiya amirlerine bilgi vererek, sendikayla görüştüklerini o gün çalışacağımızı söylüyor. ‘Siz bizimle görüşmeden patronla anlaşıyorsunuz. Kime sordunuz’ dedik. Temsilcilerimizin bizim temsilcimiz olmadığını ve atanan temsilcilerin işveren temsilcisi olduğuna karar verdik. Bunun üzerine de kendi temsilcilerimizi kendimiz seçmeye karar verdik.”

Bu taleplerini sendika yöneticilerine sözlü olarak ileten işçiler, bu taleplerinin karşılanmaması üzerine imza toplamaya başladı. Bunun üzerine işçilere yönelik baskı da arttı.

‘SENDİKA MÜDÜRE İHBAR ETTİ’

İmza topladıkları sırada var olan sendika temsilcilerinin bu işe öncülük eden işçilerin isimlerini fabrika müdürüne verdiğini dile getiren işçiler şöyle dedi: “Bunun üzerine imza toplayan işçileri odasına çağıran fabrika müdürü, ‘İçeriyi karıştırmanıza izin vermeyeceğiz’ dedi. Sendika temsilcileri de diğer işçileri tek tek çekerek ‘Bunların oyunlarına gelmeyin. Bunlar provokatör. Bunlar sendika değiştirmek istiyor. Bunlar işten çıkıp tazminatlarını almak istiyor’ diyerek işçiyi bölmeye çalıştı. Biz de bunun üzerine bütün arkadaşlarımızı dolaşarak, bizim sendika değiştirmek gibi bir niyetimizin olmadığını, kendi temsilcilerimizi sandık koyarak seçmek istediğimizi anlattık. Bu karşılık buldu” dedi. Şu anki temsilcileri kendilerinin seçmediğine dikkat çeken işçiler, “Eğer gerçekten işçinin temsilcisi olduklarını düşünüyorlarsa sandığa gider seçilirler. Biz de o zaman bunlar bizim temsilcimiz olarak kabul ederiz” diyor.

TEKRAR İMZA TOPLANACAK

Tekrar imza toplayacaklarını ve daha örgütlü hareket ettiklerini belirten Orau Nobel Otomotiv işçileri, “Şu an biz de kolektif bir çalışma yürüterek, bu işi iyi sonuçlandırmak için her bölümde gerekli alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Yasal süreçleri öğrenmek için kendi aramızda eğitimler yapıyoruz. Yasal süreçleri öğreniyoruz. Bunları tüm arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Hepimiz çok kararlıyız. Bundan sonra hata yapmayacağız. Bir gün içerisinde imzalarımızı toplayacağız ve ikinci gün 25 arkadaşla birlikte götürüp sendikaya teslim edeceğiz” diye konuştu.


COŞKUNÖZ VE MAKO’DA EYLEMLER SÜRÜYOR

Revizyonda olan Renault işçileri dışındaki Coşkunöz ve Mako’da ise çeşitli eylemlerle sendika ve patron protesto edildi. Coşkunöz’de işçiler, her vardiya çıkışında SÜG1’den KMF’ye yürüyor. Yürüyüş sırasında “Pevrul istifa”, “Bizi satanı biz de satarız” sloganları attı. Sendikanın şu an işçileri gözetlediğini belirten Coşkunöz işçileri, “Herkes Renault işçisini ve 5 Mayıs’ı bekliyor” dedi. Mako işçileri de yemekhanede masalara vurarak tepkilerini dile getirdi.


TÜRK-İŞ’İN ZONGULDAK ÇAĞRISINA TEPKİ

Metal işçileri bir yandan sürdürdükleri eylemi diğer yandan yaklaşan 1 Mayıs’ı tartışıyor. Bursa’da Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir’in, 1 Mayıs kutlamaları için Bursa’daki işçileri Zonguldak’a çağırması tepki topladı. Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) dışındaki tüm sendikalar 1 Mayıs’ta Zonguldak’ta olacak. Günlerdir metal işçilerinin ayakta olduğunu belirten işçiler, “Türk-İş ve ona bağlı Türk Metal, işçilerin birikmiş bunca öfkesini Bursa sokaklarına taşımak yerine, işçiler tarafından protesto edileceğini bildiği için Zonguldak’a kaçıyor” şeklinde yorumluyor. Türk-İş’in birkaç otobüsle temsili olarak Zonguldak’a gideceğini belirten metal işçileri, öfkelerini cuma günü saat 13.00’te Bursa Kent Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs kutlamasına taşıyacaklarını belirtiyor.

ÖNCEKİ HABER

Mutlu Akü’de neler oldu?

SONRAKİ HABER

Pentagon, Türkiye için silah satış muafiyeti hazırlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa