04 Ağustos 2011 11:00

YAŞ'ta Hayrünnisa Gül tayini

İstifaların gölgesinde başlayan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 4 günlük toplantılarını tamamlayan Yüksek Askeri Şurada (YAŞ) alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından açıklandı.YAŞ’da, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükselt

YAŞ'ta Hayrünnisa Gül tayini

Paylaş

YAŞ’da, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 49 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl uzatıldı. YAŞ kararlarıyla bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere, 2 general ise, yaş haddinden 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrılacaklar.

YENİ KUVVET KOMUTANLARI

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever tarafından yapılan açıklamaya göre,
Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Hava Lojistik Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanlığına ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı.

ÖZEL RESMEN GENELKURMAY BAŞKANI

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanlığına atanmasıyla ilgili  Bakanlar Kurulu kararının beklendiğini, bunun ayrı bir prosedür olduğunu  belirterek, “Orada bir sorun yok zaten bellidir” dedi.

İnternet andıcı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı istenen Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanlığına atandı. Balyoz Davası kapsamında tutuklu yargılanan Harp Akademileri Komutanı Bilgin Balanlı, “Yüksek Askeri Şura Üyesi” kadrosuyla orgeneral olarak temdit edildi.

HAYRÜNNİSA GÜL TAYİNİ

YAŞ kararlarına göre Genelkurmay 2. Başkanı Org. Arslan Güner, Balyoz tutuklusu Org. Bilgin Balanlı’nın yerine Harp Akademileri Komutanlığı’na atandı. Güner, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’e selam durmamak ve protokol sırasından kaçmasıyla gündeme gelmişti. Güner, böylelikle yıllar sonra Karargah’tan ve Ankara’dan ayrılmış olacak. Orgenerallikte bekleme süresini dolduracağı bir yıl da İstanbul’da görev yapacak.

Kara kuvvetlerindeki diğer atamalarda şöyle gerçekleşti: 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar, orgeneralliğe terfi ettirilerek Genelkurmay 2. Başkanlığına, Genelkurmay Askeri Tarih ve Strateji Etüt Başkanı Korgeneral Abdullah Atay, Orgeneralliğe terfi ettirilerek Ege Ordu Komutanlığına,  5. Kolordu Komutanı Korgeneral Ahmet Turmuş, orgeneralliğe terfi ettirilerek 3. Ordu Komutanlığına atandı.

Deniz Kuvvetlerinde ise, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atanırken Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner, oramiralliğe terfi ettirilerek Donanma Komutanlığına atandı.

SALDIRAY BERK EMEKLİYE SEVK EDİLDİ

Hava kuvvetlerindeki atamalar ise şu şekilde oldu: Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten, orgeneralliğe terfi ettirilerek hava kuvvetleri komutanı oldu. EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise emekliliğe sevk edildi.
Jandarma Genel Komutanlığına Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun getirildiği YAŞ’da jandarmada terfiler şöyle: Tümgeneral İbrahim Yaşar’ın korgeneralliğe, Tuğgeneraller Ali Lapanta ve Arif Çetin tümgeneralliğe, Albaylar Niyazi Ertan Patır, Necdet Güngör, Hacı İlbaş, Hacı Abdullah Doğan tuğgeneralliğe yükseltildi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Bakanlığın HES kararları birer birer iptal ediliyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa