21 Nisan 2015 10:56

Guta dörtlüsüyle dayanışma eylemi

Suriye'de İnsan Hakları Aktivistleri Sameera Khalil, Razan Zaytoune, Wael Hamada ve Nazem Hammadi’yi Doğu Guta’da kaçırdığı iddia edilen İslam Ordusu’nun komutanı Zahran Alluş’un Türkiye’ye gelmesi bugün protesto edilecek.

Paylaş

SURİYE’de İnsan Hakları Aktivistleri Sameera Khalil, Razan Zaytoune, Wael Hamada ve Nazem Hammadi’yi Doğu Guta’da kaçırdığı iddia edilen İslam Ordusu’nun komutanı Zahran Alluş’un Türkiye’ye gelmesi bugün protesto edilecek.

Kaçırılan insan Hakları Aktivistlerinden Aralık 2013 yılından beri haber alınamıyor. Razan Zaytoune avukat ve Suriye’de Halk İhlallerini Belgeleme Merkezinin kurucularından. Zaytoune, Suriye’de iç savaş patlak vermeden önce de Suriye Devlet Başkanı Esad tarafından yapılan hak ihlallerini araştırıyordu. Khalil ise eski bir siyasi tutuklu. Kaçırılanlara dair şu ana dek net bir bilgiye ulaşılamadı. 

Zahran Alluş’un Türkiye’ye gelişini protesto etmek ve kaçırılan aktivistlerin akıbetini sormak üzere bugün Taksim’de 18.30’da Galatasaray Meydanı’nda bir eylem gerçekleşecek.

Eylemin çağrısı ise şu şekilde: “Suriyeli insan hakları aktivistleri Sameera al Khalil, Razan Zaytoune, Wael Hamada ve Nazem Hammadi’nin aralık 2013’te Şam’ın yakınlarında bulunan Doğu Guta’da kaçırılmalarından sorumlu İslam Ordusu adlı silahlı örgütün komutanı Zahran Alluş, Türk yetkililerle görüşmek üzere 17-Nisan Cuma günü Türkiye’ye geldi. Kaçırılan bu dört kişinin akıbetine dair hâlâ hiç bir bilgiye ulaşılamadı. Zahran Alluş şu anda Türkiye’de. Demokratik ve özgür bir Suriye için bir yandan Esad rejimine bir yandan Selefi örgütlere karşı mücadele eden Suriyeli gerçek özgürlük direnişçileriyle dayanışmak için, 21-Nisan salı günü saat 18.30’da Galatasaray Meydanı’nda toplanıyoruz ve Zahran Alluş’u Türkiye’de istemiyoruz diyoruz. “Demokrasiyi ayaklarımın altına alırım” diye beyanda bulunan Alluş’u ve İslam Ordusu’na Türkiye’nin verdiği, vereceği her türlü desteği protesto etmek için ve kaçırılan arkadaşlarımızın akıbetini sormak için bugün akşam Türkiyeli tüm özgürlük savunucularını dayanışmaya çağırıyoruz” (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Soma davasında sanıklar ifadelerini tamamladı

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa