08 Nisan 2015 15:13

Millete sövenler, ihaleye doymuyor

Bilim insanlarının ve yaşam savunucularının ısrarla karşı çıktığı Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral projesinin hidroteknik yapılarının ihalesini “Milletin a… koyacağız” dediği için mahkum edilen ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat kazandı.

Paylaş

Bilim insanlarının ve yaşam savunucularının ısrarla karşı çıktığı Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral projesinin hidroteknik yapılarının ihalesini “Milletin a… koyacağız” dediği için mahkum edilen ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat kazandı.

SANTRAL PROJESİ HALA TARTIŞMALI

Rus bir şirket tarafından Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki sahte imzasından, proje sürecinin işletilmesine kadar pek çok şaibe ile kamuoyunun gündemine gelen Akkuyu nükleer santral projesinin “Deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşası” ihalesi yapıldı. Akkuyu Nükleer AŞ’nin internet sitesinden yapılan duyuruda ihaleyi Mehmet Cengiz’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Cengiz İnşaat’ın kazandığı söylendi. Ancak duyuruda ihale bedeline ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı. İhale sürecinde dokuz şirket yarışmıştı. 

KÜFRETTİĞİ İÇİN MAHKUM OLMUŞTU

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yayınlanan ses kayıtlarında “Bu milletin a... koyacağız” sözleriyle büyük tepki çekmişti. Cengiz, bunun üzerine yaptığı açıklamada, “O cümlelere baktığımızda elbette çok da hoşuma giden şeyler değil” diyerek millete ettiği küfrü kabul etmişti. Hakkında açılan dava sonucunda Cengiz, bu sözleri nedeniyle 8 bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmişti. 
Kutu: 

AKP’YE BÜYÜYEN CENGİZ’İN SİCİLİ KABARIK

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından daha önce ödül verilen Mehmet Cengiz, AKP’ye yakınlığıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda Erdoğan’ın da hemşehrisi olan Mehmet Cengiz’in Holdingi, AKP döneminde hızla büyüyen sermaye gruplarından birisi. Cengiz Holding’in sicilinde çok sayıda işten atma, iş cinayeti, ihale yolsuzluğu bulunuyor. Ayrıca doğayı talan eden pek çok projenin de mimarı. Cengiz Holding 2012’de 5 işçinin iş cinayeti sonrası hayatını kaybettiği Samsun Eti-Bakır işletmesinin de sahibi. Adana Kozan’da yaşanan baraj kapağının patlaması sonucu çok sayıda işçinin yaşamını yitirmesi olayında da Cengiz İnşaat imzası vardı. Elektrik Mühendisleri Odası’nın da ayrıca Cengiz Holding’le ilgili, girdiği enerji ihalelerinde yolsuzluk yaptığı yönünde raporları bulunuyor. İhalelere çoğunlukla Limak ve Kolin inşaatla giren Cengiz Holding, İstanbul’da yapımına devam eden tartışmalı 3. havalimanı projesini üstlenen firmalardan da biri. Ayrıca, Artvin’de yapılan ve halkın tepki gösterdiği Yusufeli Barajı’nın da ihalesini aldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yeni Şafak'ın 'belgeleri'ne tedbir kararı geldi

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa