05 Nisan 2015 17:01

ÇGD'den üç aylık medya raporu

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üç aylık medya raporunu açıkladı. ÇGD İzleme Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre; Ocak ayından bu yana gazeteciler işten atıldı, darp edildi, yayın yasakları getirildi ve haklarında davalar açıldı.

Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üç aylık medya raporunu açıkladı. ÇGD İzleme Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre; Ocak ayından bu yana gazeteciler işten atıldı, darp edildi, yayın yasakları getirildi ve haklarında davalar açıldı. 

Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlenen  basın açıklamasında konuşan ÇGD Ankara Şube Başkanı Can Güleryüzlü, “AKP'nin iktidarı döneminde, daha çocuk yaştakilerin de olduğu birçok vatandaş öldürülmüş, yaralanmış; sadece bir mitinge katıldığı, slogan attığı, afiş astığı için haksız yere cezaevlerine konulmuş, hayatları karartılmaya çalışılmış, bazıları hayatlarına kıymak zorunda bırakılmıştır. İç Güvenlik adıyla getirilen yasal düzenlemelerle de düşünmeyen, sormayan, sorgulamayan bir toplum modeli kurulmak istenmektedir” dedi. 

Kamuoyunun birinci elden bilgilenmesi için üç ayda bir medya raporu hazırlayacaklarını açıklayan Güleryüzlü, ÇGD Ankara Şubesi'nin bünyesindeki İzleme Komisyonu üyelerince hazırlanan verilere göre 2015 yılının kara bir yıl olarak başladığını söyledi. Raporda yer verilen tespitleri sıralayan Güleryüzlü, gazetelerin dağıtımına zorluk çıkarılmasından sansüre, yayın yasaklarından alandaki görev yapan gazetecilerin darp edilmesine kadar, onlarca gelişmenin üç ayda yaşandığına dikkat çekti. 

SARAY GAZETECİLİĞİ'

Ayrıca bazı basın yayın organlarının meslek etik kurallarına uygun davranmayarak adeta iktidar sözcülüğüne giriştiğini belirten Güleryüzlü, “Bizim saray gazeteciliği dediğimiz bu anlayış geçen yıllarda 'Kabataş' yalanına dayalı haberlerle doruğa ulaşmışken, 'Diliniz Kaba Vicdanınız Taş' yazılarıyla bir yalanın çevrilerek daha nasıl ileriye taşınıp tekrar üretilebileceğini görmüş olduk” diye konuştu. 

YAYIN YASAKLARI 

Yaptıkları haberler nedeniyle yeni açılan ve süregelen davalarda toplam 13 basın emekçisinin kovuşturmaya uğradığı ve ifade verdiğni belirten Güleryüzlü, 9 gazetecinin hakkında da gözaltı, tutuklama, ya da hapis cezası kararlarının alındığını ifade etti. Geçtiğimiz 3 ayda RTÜK'ün MİT'e ait TIRların durdurulmasına yönelik “casus davası” ve Çağlayan Adliyesi'nde savcının rehin alınması olaylarında yayın yasağı koyduğunu kaydeden Güleryüzlü, 6 ulusal kanala da çeşitli gerekçelerle uyarı ve paracezaları kesildiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de eğitim emekçileri Halil Serkan Öz için eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Gaziemir halkı yeşiline sahip çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...