07 Mart 2015 14:46

Toplu taşıma araçlarına ölüm korkusuyla binmeyelim

Kadın olmanın zorluğunu işsiz kaldığım süreçte daha da iyi anladım. Çevremde birçok insandan “Hakkını aramak sana mı kaldı, kadın başına eylem yapmak neyine?” gibi söylemlerle karşı karşıya kaldım...

Paylaş

Merhaba,
Ben Hatice Akkaya İçöz. Sendikaya üyeliğimden dolayi Zorlu Tekstil’deki işime 2013 yılında son verildi. Süren davalarımızın sonucunda hakim işe iademize karar verdi. Böylelikle haklığımız bir kez daha tescillenmiş oldu.
Kadın olmanın zorluğunu işsiz kaldığım süreçte daha da iyi anladım. Çevremde birçok insandan “Hakkını aramak sana mı kaldı, kadın başına eylem yapmak neyine?” gibi söylemlerle karşı karşıya kaldım. Oysa söz konusu hak, adalet ve direnmekse kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın sonuna kadar adaleti, şeffaf olan, en iyi kararın sağlanması için mücadele etmeli insan. Günümüzde kadınların sadece cinsel obje olarak görüldüğü yobaz toplumu köreltmek için asıl bayanların bu gibi alanlarda taraf olması gerekir.
Her gün binlerce kadın cinayeti ya da kadına şiddet haberleri görüyoruz. Artık gazatelerde ve dergilerde ilk sayfa haberi olarak karşımıza bu haberler çıkıyor her gün. Ülkemizin utancı olan Özgecan Aslan cinayeti gündeme damga gibi vurdu.
Sadece evine giden gencecik bir kızın suçu belki de güzel bir yüze ya da vücuda mi sahip olmaktı? Özgecan son değildi herkes biliyor bunu ama en acısı hâlâ önlem alınmaması. Aslında kadına şiddet uygulayan erkekler nasıl o hale gelebiliyor bunu sorgulamalıyız. Aldığı aile terbiyesiyle yetiştiriliş şeklini, çevresini görmeliyiz.
Belki de anneler kızlarına ne giymelerini ısırarla söylemek yerine oğullarına “eline, beline, diline hakim ol oğlum” demeli. Sonuçta hiçbir erkek sapık veya katil doğmamıştır. Hepimiz doğuşta tertemiz bireyler olarak dünyaya geliriz. Bizler ne desek boş, canım ülkemdeki savcılar, hakimler nasılsa bir kulp bulup indirimci ceza uygular suçlululara. Birçok kadın ayıp olur, topluma çıkamam, herkesin dilinde olurum korkusuyla susar ya da susturulur. Bizler susmayalım; sokağa rahatça çıkalım, toplu taşıma araçlarına ölüm korkusuyla binmeyelim... Erkeklere kadınların anneden, ev hanımlığından daha fazlası olduğunu gösterelim.
Zorlu Tekstil İşçisi / DENİZLİ

ÖNCEKİ HABER

Arquette kuyuya bir taş attı…

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa