05 Mart 2015 21:41

El Nusra’ya ağır darbe

İdlib kırsalında toplantı halinde bulunan Nusra Cephesi komutanlarına düzenlene saldırıda örgütün Genel Komutanı Ebu Humam’la birlikte çok sayıda militanın öldürüldüğü bildirildi.

Paylaş

Katar’ın el-Cezire televizyonu Uluslar arsı koalisyona bağlı insansız hava araçlarının İdlib kırsalında toplantı halinde bulunan Nusra liderlerine saldırı düzenlendiğini ve çok sayıda üst düzey liderin öldürüldüğünü duyurdu. 

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre Lübnan’ın el-Meyadin televizyonu, İdlib'deki patlamada Nusra’nın kurucularından Ebu Ömer el-Kürdi’nin yanı sıra örgütün üst düzey liderlerinden Ebu'l Bera el-Ensari ve Ebu Musab el-Filistini’nin öldüğünü bildirdi. 

El Meyadin televizyonu ayrıca muhalif sitelerin Nusra Genel Komutanı Ebu Humam ile çok sayıda komutanın İdlib kırsalındaki hava saldırısında öldüğünü duyurdu. 

Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayın yapan Suudi sermayeli el-Arabiya televizyonu da Uluslararası koalisyon uçaklarının İdlib kırsalındaki hava saldırısında Nusra'nın 4 liderinin öldürüldüğünü bildirdi.

Nusra liderlerinin toplantı halinde bulunduğu İdlib kırsalındaki saldırıda örgütün Lideri Ebu Muhammed Colani’nin de aralı olduğu yönünde iddialar dile getirilirken saldırının uluslararası koalisyona mensup insansız hava araçları tarafından ve Suriye uçakları tarafından yapıldığı yönünde de çelişkili haberler geliyor.

Reuters haber ajansı dün Katar'ın uluslar arası yardım alabilmesi için Nusra'yı el-Kaide'den ayrılmaya ikna etmeye çalıştığını; ancak örgüt içerisindeki çok sayıda komutanın el-Kaide'den ayrılmaya karşı çıktığını bildirmişti. (HABER MERKEZİ)   

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Türkiye, AB ile ilişkiler alanında en başarısız dönemini yaşıyor'

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa