02 Mart 2015 09:23

Üniversitede silahlı öğrenciler kol geziyor

Daha önce kampus içinde öğrencilerin kurşun yağmuruna tutulmasıyla gündeme gelen Akdeniz Üniversitesi'nde ırkçı gruplar silahlarla kol gezerken, emniyet ve rektörlüğün hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekiyor. Duruma tepki gösteren öğrenciler, üniversitede meydana gelecek tüm olumsuzlardan emniyet ve rektörlüğün sorumlu olacağına vurgu yaptı.

Paylaş

Daha önce kampus içinde öğrencilerin kurşun yağmuruna tutulmasıyla gündeme gelen Akdeniz Üniversitesi'nde ırkçı gruplar silahlarla kol gezerken, emniyet ve rektörlüğün hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekiyor. Duruma tepki gösteren öğrenciler, üniversitede meydana gelecek tüm olumsuzlardan emniyet ve rektörlüğün sorumlu olacağına vurgu yaptı. 

Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde geçtiğimiz günlerde öğle yemeği sırasında yemekhaneye giden öğrenciler, yemek yiyen bir şahsın belinde silah olduğunu fark etti. Silahlı kişinin fotoğrafını çeken öğrenciler, silahlı kişinin öğrenci olduğunu ve silahını göstere göstere üniversite içinde gezdiğini söyledi. Söz konusu kişinin üniversite içersinde silah ile gezerek öğrencileri korkuttuğu ve demokratik haklarını kullanmamaları yönünde de tehdit ettiği belirtildi. Silahlı kişinin İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi öğrencisi olduğu öğrenilirken, öğrenciler, silahlı kişilerin üniversitede organizeli bir şekilde gezdiklerini söyledi. 

'POLİS VE ÖZEL GÜVENLİK IRKÇI EYLEMLERE DESTEK VERİYOR'

Öğrenciler, rektörlüğe yaptıkları şikayet başvurularına rağmen hiçbir incelemenin başlatılmamasının kaygı verici olduğunu dile getirdi. Fırat Göktepe isimli öğrenci, üniversitede rektörlük, dekanlıklar, polis ve özel güvenliğin işbirliğiyle faşist ülkücü çeteleri örgütleme çabası içinde olduğunu söyledi. Yurtsever öğrencilerin yapmak istedikleri bir basın açıklamasına dahi tahammül edilmediğine dikkat çeken Göktepe, polis ile özel güvenlik birimlerinin ırkçı grupların eylemlerine destek amaçlı katıldıklarını da vurgulayarak, ırkçı grupların da polis ve özel güvenlik birliklerinin yanında satır ve bıçaklarla kendilerine saldırdığını söyledi. 

'YAŞANACAK TÜM OLUMSUZLUKLARDAN EMNİYET VE REKTÖRLÜK SORUMLUDUR'

Saldırılarda yaralanan yurtsever demokrat öğrencilerin olduğuna dikkat çeken Göktepe, "Ne emniyet ne de üniversite yönetimi ırkçı gruplar hakkında tek bir soruşturma yapmazken, yurtsever demokrat öğrencilere ise her gün soruşturmalar açılıyor" dedi. Göktepe, üniversite yönetimi ile emniyetin tutumunun ırkçı gruplara cesaret verdiğini ve rahatlıkla silah ve satırlarla gezebildiklerine dikkat çekti. Yaşanacak tüm olayların sorumlusunun emniyet ve rektörlük olacağının altını çizen Göktepe, ırkçı grupların silahlarla okula gelmelerinin önlenmesi gerektiğini belirterek, yetkilileri görevini yapmaya davet etti. 

ÖĞRENCİLERE KURŞUN YAĞDIRDI CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

2008 yılında ırkçı gruplar tarafından öğrencilere dönük gerçekleştirilen saldırılarda Ömer Ulusoy isimli bir kişi öğrencilere rastgele ateş etmişti. Kamuoyunda günlerce tartışılan Ulusoy ise ifadesinde silahın oyuncak olmadığını belirterek, "Silahtan dolayı kimse mağdur olmamıştır. Silahtan dolayı mağdur olan varsa suçlamaları kabul ederim. Takdir mahkemenizindir" demişti. Mahkeme heyeti, Ulusoy hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüsten" müebbet hapis cezası vermiş ancak, eylemi teşebbüste kaldığı gerekçesi ile cezası 9 yıla ardından ise haksız tahrik altında gerçekleştirdiği gerekçesi 4 yıl 6 aya düşürmüştü. (Antalya/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çocuk tutuklulara işkence ve tacize tepki

SONRAKİ HABER

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Meksika'dan Küba'ya geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa