23 Şubat 2015 17:41

Vahdet’ten 'LGBTİ örgütleri kapatılsın' çağrısı!

Vahdet gazetesi, Kaos GL ve Lambdaistanbul derneklerine yönelik kapatma istemlerinin reddedilmesini 'Ahlâksızlığa yargı teşviği' başlığıyla duyurdu.

Paylaş

Hedef gösteren ve nefret söylemi üreten haberleriyle sistematik yayınlarına devam eden Vahdet gazetesi, Kaos GL Derneği’ne 2005 yılında, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’ne ise 2006 yılında açılan kapatma istemlerini "Ahlâksızlığa yargı teşviği" başlığıyla haberleştirdi. 
 
Kaosgl sitesinde yer alan habere göre Anayasa Mahkemesi, LGBTİ’lere ve LGBTİ örgütlerine “sapkın” demenin nefret söylemli hedef göstermek olduğunu geçtiğimiz yıl tescillemişti. Gazete, buna rağmen, “sapkın çevrelerin STK’sı” dediği Kaos GL ve Lambdaistanbul derneklerinin “ahlâka aykırı olmadığı” yönündeki kararları “mahkeme sapkınların eline çok önemli bir koz verdi” şeklinde duyurdu.
 
VAHDET LGBTİ TARİHİNİ YENİDEN KEŞFEDİYOR 
 
LGBTİ örgütlerine karşı yayın yapan Vahdet gazetesi ise 22 Şubat 2015 tarihli haberinde “ahlâksız çevreler, yargının kimi kararlarıyla rahatça faaliyetlerini sürdürebilmenin korunaklılığını kazanıyor” sözleriyle LGBTİ'lerin ifade ve örgütlenme özgürlükleri lehindeki yargı kararlarını hedef gösterdi. 

'EŞCİNSEL OLMAK AHLÂKSIZ OLMAK ANLAMINA GELMEZ' 
 
Ankara Valiliği, 2005 yılında Kaos GL Derneği’nin tüzüğünde “ahlâka aykırı hükümler bulunduğu” gerekçesiyle savcılığın derneği kapatması talebinde bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, talebi reddederek Amerikan Psikiyatri Birliği’nin eşcinselliğin hastalık olmadığı yönündeki görüşünden hareketle “eşcinsel olmak ahlâksız olmak anlamına gelmez” şeklinde savunma yapmıştı.
 
İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü ise, 2006 yılında Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin tüzüğünün İçişleri Bakanlığı tarafından incelenmesini istemişti. Bakanlığın tüzükte “ahlâka aykırı hükümler olduğu” görüşü üzerine Valilik derneğin kapatılmasını talep etti. Savcılığın dava açılmasına yer olmadığı kararı üzerine Yargıtay’a giden dosyada kapatma talebi 2009 yılında reddedilmiş ancak “derneğin ileride eşcinselliği özendirme, teşvik ve bu cinsel yönelimlerin yaygınlaştırılması yönünde faaliyetlerde bulunması durumunda, feshinin istenebileceği kuşkusuzdur” ifadelerinde bulunulmuştu.
 
EKOLOJİ DERNEĞİ DE HOMOFOBİDEN NASİBİNİ ALDI 
 
En son Aralık ayında Van Valiliği’nin Gençlik ve Ekoloji Derneği Ekogenç’e tüzüğünde “cinsel yönelim” ifadesi geçtiği ve hiyerarşiye dayanmayan bir örgütlenme modelini benimsediği için Ekogenç hakkında açtığı kapatma davası sonuçlandı. Mahkeme, Ekogenç’in cinsel yönelim alanında faaliyet göstermesinin “ahlâka aykırı” olmadığına hükmetti.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geçtiğimiz ay Cenevre’deki Evrensel Periyodik İnceleme Türkiye oturumunda LGBT haklarına ilişkin olumlu bir tablo çizmişti. Arınç’ın “LGBT’lere yönelik özel bir düzenlemenin olmaması hukuken bu grubun haklarının garanti altına alınmadığı anlamına gelmez” sözlerine karşın Vahdet gazetesinin homofobik ve transfobik nefret haberlerine yönelik şimdiye kadar herhangi bir yaptırımda bulunulmadı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakan Zeybekci: Fuatavni'yi hayali bir kişi olarak görüyorum

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet ve BirGün çalışanı gazetecilere Berkin Elvan haberi dolayısıyla dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa