25 Temmuz 2011 08:28

Samast'a 22 yıl 10 ay hapis

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Samast için Savcı Ali Demir, 17 Haziran'daki duruşmada ''Tasarlayarak a

Samast'a 22 yıl 10 ay hapis

Paylaş

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Samast için Savcı Ali Demir, 17 Haziran'daki duruşmada ''Tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan TCK'nın 82. Maddesi gereğince "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" istemişti. Ancak, Samast'ın suç tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle TCK'nin 31. maddesi gereğince cezasında indirim yapılmasını talep eden Savcı Demir, Samast'a 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet suçundan da ceza verilmesini istemişti.

'BEN NEREDEN BİLİRDİM AGOS'U'

Tutuklu sanık Samast ve avukatının katıldığı duruşmaya, Dink ailesinden katılan olmazken, ailenin çok sayıda avukatı hazır bulundu. Yargılamaya ilişkin kararın açıklanmasının beklendiği duruşmada Ogün Samast, son savunmasını yaptı. Duruşma Samast'ın esas hakkında hazırladığı 7 ve 8 sayfadan oluşan iki dilekçeyi mahkemeye sunmasıyla başladı. Dilekçelerini mahkeme huzurunda okuyan Samast, 7 sayfalık ilk dilekçesinde Emin Çölaşan ve Ertuğrul Özkök'ün yazdığı yazılardan, Hürriyet ve Vatan gazetelerinin attığı manşetlerden etkilenerek suçu işlediğini ve bundan dolayı yüzde 54 oranında Özkök, Çölaşan, Vatan ve Hürriyet gazetelerinin suçta payı olduğunu ifade etti. "Ben nereden bilirdim Agos'u, Dink'i? Bunlar da vicdan katilleridir. Neden getirilmiyorlar anlamadım" diyen Samast, 8 sayfalık ikinci dilekçesinde de, aldığı kötü eğitim ve cahilliğinden bahsederek bu etkenlerin de suçu işlemesinde yüzde 25 katkı yaptığını öne sürdü.

"Savunma tezi" diye adlandırdığı 2. dilekçesinin ise, bilirkişi tarafından incelenmesini isteyen Samast, "Ben ıslah oldum. Kötü eğitim sisteminin ve cahilliğin kurbanıyım. Bugün olsa bu olayı hayatta yapmam" dedi. Samast'ın ardından 29 sayfalık bir savunma yapan avukatı Levent Yıldırım ise Dink'i Samast'ın öldürmediğini ileri sürerek, davanın düşürülmesini ya da beraat kararı verilmesini istedi. Ardından da mahkeme heyeti, kararını vermek üzere duruşmaya ara verdi.

Savcı Demir'in suç tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle Samast'ın 19 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talebini değerlendiren mahkeme, Hrant Dink'in katil zanlısını 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. (HABER MERKEZİ)


'HERHANGİ BİR DİYECEĞİM YOK'

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Mahkeme Başkanı Celal Ünal, Ogün Samast'a son sözünü sordu. Samast, "Herhangi bir diyeceğim yok" diye cevap verdi. Bunun üzerine Hakim Ünal, kararı açıkladı.

CEZANIN AYRINTILARI

Karara göre Samast, 'kanıtlanan eylemine uyan Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Samast'ın suç tarihindeki yaşının 16 yaşını bitirmiş 17 yaşını tamamlamaması gözetilerek ceza, 21 yıl 6 aya indirildi.

Ogün Samast'a ayrıca, 'yasak silah taşıma' suçundun 2 yıl hapis ve 900 TL adli para cezası verildi. Suç tarihindeki yaşı gözetilerek 3'te 1 oranında indirime gidilip ceza 1 yıl 4 ay hapis, 600 TL de para cezasına düşürüldü.

Mahkeme ayrıca, tutukluluk süresinin de cezadan düşülmesini kararlaştırdı.

ÖNCEKİ HABER

PETKİM işçisi kazandı

SONRAKİ HABER

‘9 yaşındaki çocuğun istismarının üzerini mi örteceksiniz?’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa