14 Şubat 2015 16:55

Elazığ'da dünkü saldırı ve Özgecan Aslan'ın katline tepki gösterildi

Elazığ'da dün grev ve boykot eylemine düzenlenen saldırı ile Özgecan Aslan'ın katledilmesi protesto edildi.

Paylaş

Elazığ'da dün grev ve boykot eylemine düzenlenen saldırı ve Özgecan Aslan'ın katledilmesi protesto edildi.

Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Fuat Koç eylemde okuduğu basın açıklamasında, "KESK ve diğer  demokratik  kitle örgütlerine karşı çok katı bir engelleme ve hareketsiz bırakma tutumu ile karşı karşıyayız" dedi. Valiliğin bu keyfi tutumunun asla kabul edilemeyeceğini belirten Koç, “Kimse kendini bu şehrin sahibi, bizi de deplasmanda sanmasın. Biz herkesten daha fazla bu kentin  mensubuyuz ve bu kentin en önemli bileşenlerindeniz" dedi. 

"Bir yandan saldırgan bir tutum diğer taraftan ayrımcı bir tutum ile karşı karşıyayız. Meydanlar ve caddeler keyfi olarak bize, KESK’e, kapatılırken kendi siyasi taraftarlarına ve diğer kitle örgütlerine açılabilmektedir. Bu keyfiyetçi tutumdan vazgeçilmelidir" diyen Koç, KESK bileşenleri olarak asla sendika binalarına hapsolmayı kabul etmeyeceklerini ve yasanın kendilerine verdiği hakları kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

"Hiçbir güç bizi demokratik ve anayasal haklarımızı kullanmaktan alıkoyamaz" diye devam eden Koç son olarak  "Bize yapılan saldırıları hukuk alanına taşıyacağımıza, gerekli bütün platformlarda Elazığ’daki saldırganlığı ve keyfi tutumu teşhir edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Kentte emekçilere ve kitle örgütlerine kapalı olan Postane Meydanı, AKP'nin aday adaylarına açık. AKP aday adayları adaylıklarını Postane Meydanı'nda açıklıyor.

Dün “Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam" şiarı ile düzenlenen boykot ve iş bırakma eylemine Elazığ'da saldırı gerçekleşmiş SES Şube Eş Başkanı Ali Erdem gazın etkisiyle kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Anjiyo yapılan Erdem'in durumunun iyi olduğu açıklandı. Elazığ Emek Partisi İl Başkanı Murat Zülfikar da gazdan etkilenmişti.

ÖZGECAN'IN KATLİNDEN DEVLET SORUMLU

Eğitim-Sen Şube Başkanı Fuat Koç'un ardından söz alan KESK kadın sekreterlerinden Ebru Yiğit, devletin uyguladığı tahrik indirimleri ve çıkardığı yasalarla tacizi ve tecavüzü meşrulaştırdığını söyledi. "Tecavüzcüleri adeta ödüllendiren devlet Özgecan'ın ölümünden sorumludur" diyen Yiğit, "Özgecan şahsında katledilen, tacize, tecavüze uğrayan bütün kadınların hesabı sorulana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.

Emek Partisi ve HDP'nin de destek verdiği açıklama da sık sık "Erkek vuruyor devlet koruyor, Vali istifa ve baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. (Elazığ/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selahattin Demirtaş'tan 'Özgecan' açıklaması

SONRAKİ HABER

2 yıl sonra 10 cenaze ailelerine teslim edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa