10 Şubat 2015 04:43

İşte Ak saray'daki kaçak cami

Yüksek maliyetiyle gündeme oturan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ek olarak inşa edilen cami ve kongre salonunun son fotoğraflarına gazetemiz ulaştı.

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Yüksek maliyetiyle gündeme oturan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ek olarak inşa edilen cami ve kongre salonunun son fotoğraflarına gazetemiz ulaştı. 

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yargı kararlarına rağmen inşa edildiği için “Kaçak Saray” olarak adlandırılan konuta yapılan ek binaların da ruhsatı yok. Sarayın yapım işini üstlenen Rönesans firmasından bir yetkiliden alınan bilgiye göre saraya ek olarak at çiftliği, lojman ve sosyal tesis de yapılacak. 
Gazetemizin ulaştığı fotoğraflarda camii ve kongre salonunun inşaatının son aşaması gözüküyor. Başbakanlık Konutu olarak planlanan ve yargı kararlarına rağmen süren inşaat geçtiğimiz aylarda tamamlanmış, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından konut Cumhurbaşkanlığı için kullanılmaya başlamıştı. İnşaatı sırasında iş cinayetleriyle de gündeme gelen sarayın temel işini taşeron İKSA firması yaptı. Cami ve kongre merkezi için kaba inşaatı Yeni Özdemir İnşaat ve AVM İnşaat isimli firmalar sürdürüyor. Valter Asansör ise sarayın maliyetiyle gündeme gelen asansörlerini yaptı.

ERDOĞAN KONSER DE OLSUN İSTEDİ

Cami ve kongre salonu büyük oranda tamamlanırken daha önce planda yer almayan at çiftliği de saraya eklenecekler arasında. Edinilen bilgiye göre A ve B blok şeklinde yapılan kongre merkezinin konser de verilebilecek bir yapı olmasını isteyen Erdoğan, mühendislerden ve mimarlardan olumsuz yanıt alınca A blokun yıkılarak yeniden yapılmasını istedi. 

Bunun üzerine ise blokun yıkılmadan konser verilebilecek hale getirilip, getirilmeyeceği yönünde araştırmalar başladı. 

SEÇİM SONRASINDA MİT’E BİNA 

SarayIn yapım ihalesinin tamamını alan Rönesans firması yetkililerinden edinilen bilgiye göre MİT için de yeni bir bina yapılacak. Seçim sonrasına bırakılan binanın yeri için MİT’in Etimesgut’taki arazisi düşünülüyor. Rönesans firması bu binanın da ihalesini almak için çalışmalara başladı.

20 ASANSÖR DAHA YAPILACAK

Kadehlerİyle bile tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayının asansörlerini Valter Asansör firması üstlendi. Edinilen bilgiye göre saraya 20 kişilik 50 adet asansör takıldı. Erdoğan’ın bindiği sırada asansörde bir arıza çıkma ihtimaline karşı bütün asansörler defalarca tek tek denendi. Valter firmasından bir yetkili 50 asansöre ek olarak 20 asansör daha yapılacağı bilgisini verirken, asansörlerin tanesinin 50 bin TL’ye mal olduğu iddia edildi. Daha önce Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi yapılan 63 asansör için KDV hariç 17 milyon 500 bin TL harcandığını, 18 asansör daha yapılacağını iddia etmişti. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçiler kapıkulu sendikalara tepkili

SONRAKİ HABER

Deliller yok sayıldı, Kocaeli’de IŞİD davasında tüm tutuklu sanıklar tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa