06 Şubat 2015 18:52

İHD ve TİHV: Kobanê için insani yardım koridoru açık kalmalı

Kobenê'yi ziyaret eden İHD ve TİHV üyelerinden oluşan heyet, Kobanê için insani yardım koridorunun açılmasını istedi.

Paylaş

Kobenê'yi ziyaret eden İHD ve TİHV üyelerinden oluşan heyet, Kobanê için insani yardım koridorunun açılmasını istedi. 

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkez yöneticileri ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV)temsilcilerinin bulunduğu heyet, 134 günlük direnişin ardından özgürleştirilen Kobanê kent merkezini ziyaret etti. İHD ve THİV heyetini aralarında Kobanê Kantonu Başbakan Yardımcısı Xelid Berkel'in bulunduğu kanton yetkilileri karşıladı. Kanton temsilcileri eşliğinde Kobanê kent merkezini gezen heyet, ardından Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim ile görüştü. 

Görüşmenin ardından Kobanê'deki izlenimlerine ilişkin kısa bir açıklama yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Kobanê'ye yardımların gelebilmesi için insani yardım koridorunun sürekli olarak açık kalması gerektiğini belirterek, topraklarına geri dönen Kobanêlilerin, Kobanê'yi yeniden inşa sürecinde sağlık, barınma, yiyecek gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurguladı. Yeniden inşa sürecinde Kobanêliler için geçici kamp alanları oluşturulması gerektiğini belirten Türkdoğan, İHD olarak hazırlayacakları Kobanê raporunu hükümet yetkililerinin yanısıra yerel ve uluslararası kamuoyuyla paylaşacaklarını ve yeniden inşa sürecinde tüm olanaklarını kullanacaklarını söyledi.

THİV yöneticilerinden Coşkun Üsterci ise, Türkiye ve Ortadoğu halklarıyla birlikte Kobanê'yi yeniden inşa sürecinde aktif rol alacaklarını vurguladı. 

Heyet ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Suruç'a geçti. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ezilen halklar için mücadele edenler bizim en yakınımızdır

SONRAKİ HABER

Kısa film iyi gider

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa