06 Şubat 2015 17:36

Edirne’de cemevleri ibadethane kabul edildi

Edirne Belediye Meclisi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda, oy çokluğu ile cemevlerini ibadet yeri kabul etti.

Paylaş

Edirne Belediye Meclisi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda, oy çokluğu ile cemevlerini ibadet yeri kabul etti.

Edirne Belediye Meclisi’nin Şubat ayı olağan toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçen Aralık ayında aldığı karar sonrasında cemevlerinin ibadet yeri sayılmasına yönelik kararından sonra meclisin böyle bir karar aldığını belirterek Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, kararın din özgürlüğü açısından çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Başkan Gürkan, cemevleri de, belediye tarafından ibadet yerlerine tanınan haklardan yararlanabileceğini kaydederek, "Türkiye Cumhuriyeti laik, demokrat, özgür bir ülke. Din özgürlüğü açısından çok önemli bir adım olarak nitelendiriyoruz. Edirnemizde bir anlamda dinlerin beşiği niteliğindedir. Edirne Belediyesi Meclis üyelerimizin de cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi yönünde oy çokluğu ile bu kararın altına imza atmaları da ayrıca bir gurur ve mutluluktu” diye konuştu.

Geçtiğimiz ay Kırklareli Belediye Başkanlığı da meclis kararıyla cemevlerini ibadet yeri kabul ettiğini açıklamıştı. (EDİRNE)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet’in iki yazarı ifade verdi

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de yangınlarla gündeme gelen OSB için uyarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa