03 Şubat 2015 20:35

3 ebeveynli bebek

İngiltere parlamentosu, üç kişiden alınan DNA ile anneden bebeğe geçen ölümcül genetik hastalıkları önleyebilecek şekilde tüp bebek imkanı sağlayan yasa için oylama yaptı.

Paylaş

İngiltere parlamentosu, üç kişiden alınan DNA ile anneden bebeğe geçen ölümcül genetik hastalıkları önleyebilecek şekilde tüp bebek imkanı sağlayan yasa için oylama yaptı. Birçok çevre tarafından tepki çeken teknolojiyle ölümcül sonuçları olan mitokondriya hastalıklarına çare bulunabileceği söyleniyor.

BBC’nin haberine göre, meclis yasayı kabul ederse, İngiltere 3 DNA’lı bebekleri onaylayan ilk ülke olacak ve bu bebekler önümüzdeki yıl doğabilecek. Mitokondriya bozukluklarında, beyin hasarı, kas atrofisi, kalp yetmezliği ve körlük oluşabiliyor ve bu bozukluklar sadece anneden bebeğe geçiyor. Mitokondriya neredeyse her hücrede bulunan ve gıdayı enerjiye çeviren küçük bir yapı. Mitokondria içindeki DNA, dış görünüş gibi özellikleri belirlemiyor. 

Newcastle’da geliştirilen teknoloji, tüp bebek yöntemi ile anne ve babadan alınan DNA’yı başka bir kadından alınan sağlıklı mitokondriya ile birleştiriyor. Bu şekilde doğan bebeklerin yüzde 0,1’lik DNA’sı donörden geliyor ve bu değişiklik diğer nesillere aktarılan kalıcı bir değişiklik oluyor.

Uygulamaya karşı çıkanlardan bir kısmı, bu tekniğin ileride çocuklardaki başka genetik modifikasyonların önünü açacağını öne sürüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgürlük Yürüşü #başkaçarşamba’da

SONRAKİ HABER

Batman’da işçilerin sendikalı oldukları için işten atılması Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa