28 Eylül 2019 00:26

Evrensel susmadı susmayacak!

Paylaş

Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, Evrensel’e 200 bin TL’lik tazminat talebi ile dava açtı.

Serhat Albayrak, BU DAVAYI yazarımız Ceren Sözeri’nin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 7 Nisan 2019’da yazdığı, “AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı köşe yazısı nedeniyle açtı.

Sözeri, söz konusu yazıda seçim sonuçlarının verilerini 14 saat boyunca güncellemeyen AA’yı ve seçim boyunca yalan haber üreten havuz medyasını eleştirmişti.

Serhat Albayrak, Ceren Sözeri’nin yazısı nedeniyle ticari olarak zarara uğradığını iddia ediyor.

Bu, Albayrakların, tazminat talebiyle Evrensel’e açtıkları ilk dava da değil.

İki hafta önce sonuçlanan ve Evrensel’e gönderdikleri ve gazetenin de yayımladığı tekzibin usulüne uygun yayımlanmadığı iddiasıyla Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açtığı davada, gazetemiz 41 bin TL gibi bir büyük para cezasına çarptırılmıştı.  

Şimdi de Serhat Albayrak, Ceren Sözeri’nin yazısında eleştirilen konunun kendisiyle ilgisi olmamasına karşın, 200 bin TL istiyor Evrensel’den.

EVRENSEL DE, GERÇEK GAZETECİLER DE SUSMAYACAK!

Yazarımız Ceren Sözeri, dava ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yazı esasen Anadolu Ajansı eleştirisiydi. Arada geçen iki cümleye Serhat Albayrak alınmış. Ancak düşünce özgürlüğü zemininde tartışmaya tenezzül etmeyip davayı ticaret mahkemesinde açtı. İki cümlem Serhat Albayrak’ı zarara uğratmış” dedikten sonra ekliyor: “Gazetecileri ve yazarları susturmak için denenmiş bir yol!”

Öncelikle belirtelim ki, Ceren Sözeri gazeteciliğe emek veren iletişimci akademisyenlerden biridir ve gelişmeler karşısında tutarlı bir demokrat, cesur bir aydındır.

Sözeri arkadaşımız; bugüne kadar yazdığı yazılarda, (Gazeteciliğin Albayrakların içli dışlı olduğu iktidar tarafından ateşten bir gömleğe dönüştürüldüğü ülkemizde), yüzlerce öğrencisinin ve gerçek gazetecinin gazetecilik bilgisini ilerletmek için de okuduğu bir yazardır. Bu yüzden de Ceren Sözeri’nin yazılarında gazetecilik ilkelerine, ifade özgürlüğünü aşan, gerçeği olduğundan farklı gösteren, afaki iddialar bulmak için ya gazetecilik cahili ya çok kötü niyetli ya da “Sözeri gibi bir gazeteci-akademisyeni bile mahkemelere sürükleyip cezalandır(t)alım ki, bizi eleştirmeye heveslenen gazeteci milleti adımızı anmak için bile bin kere düşünsün” gibi berbat bir amacının olması gerekir. Ki, Albayrakların açtığı davalara bakıldığında, bu her üç amacın birden o şahıslarda vücut bulduğunu söylemek de mümkün.

Metin Göktepe katledildiğinde gazetemiz; “Susmayacağız” manşetiyle çıkmıştı.

Bugün de mali kuşatmayla Evrensel’i, gerçek gazetecileri sindirmek, susturmak isteyenlere yanıtımız aynıdır: SUSMAYACAĞIZ!

Susmadığımızı o dönemin iktidar sahipleri gördüler. Bugün de Albayraklar görecek!

EVRENSEL BASIN VE HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNARAK BUGÜNLERE GELDİ

Evrensel’e gelince; 25 yıldır çıkan, “gerçeğin peşinde” bir gazetedir; işçinin, emekçinin iş, ekmek taleplerinin ve kapitalist sömürüye karşı mücadelenin, eşitlik mücadelesi içindeki kadınların, güvenli bir gelecek isteyen gençliğin, emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadelede özgürlük talep eden halkların davacısı bir gazetedir. Bu 25 yıl boyunca, kapatılmalar yaşamış; muhabirlerinin, yazarlarının, editörlerinin mahkemelere sürüklenmesine, ağır hapis ve para cezalarına çarptırılmasına, Gazetemizin Muhabiri Metin Göktepe’nin katline varan baskılarla mücadele ederek basın ve halkın haber alma özgürlüğünü tavizsiz savunarak bugüne gelmiştir.

25 yıldır Evrensel’in her sayısı; yayın yönetmeninden, onun hem okuru hem muhabiri hem de dağıtıcısı olan okurların alın terine kadar, kişisel bir çıkar gözetmeden fedakarca çalışanların ürünü olmuştur.

Kısacası Evrensel bugüne, en yüksek makamlardan sırtı sıvazlanarak “yürü ya kulum” denilerek, holdinglerin, bankaların oluşturduğu milyarlık havuzlardan beslenerek gelmemiştir.

Bugün de Evrensel’e ne iktidarın savcılar üstünden yaptığı baskılarla ne de iktidarla içli dışlı medya-sermaye çevrelerinden gelen “mali kuşatma” amaçlı davalarla boyun eğdirilmeyecektir.

ŞİMDİ EVRENSEL’LE DAYANIŞMA ZAMANI

Bu mücadelede Evrensel’in tek güvencesi; Evrensel olmadığında doğacak büyük boşluğun farkına varan uyanış içindeki işçilerin, emekçilerin, kadın ve gençlik kesimlerinin, o olmadığında mücadelesinin önemli bir güç kaybedeceğine inanan herkesin Evrensel’le dayanışmasıdır

Bu dayanışma;

Evrensel’e kendi alanından haberler ve mektuplar yazarak,

Her gün 1 Evrensel alarak,

Evrensel’i, kendi çevresinde de okunup yayılması için teşvik ederek,

Evrensel’in gündeme getirdiği tartışmaların yerellerde yaygınlaştırılması için girişimlerde bulunarak,

 Evrensel’in mümkün olan her eve her işyerine her sendikaya her ofise her kahveye… girmesi için çaba harcayarak,

Çeşitli nedenlerle her gün gazete alamayanları “e-gazete”ye abone yaparak… herkesin kendi elinden geleni yapması biçimindedir.

Yeni bir güç ve yeni bir dirençle, basın ve halkın haber alma özgürlüğü için Evrensel ile el ele mücadeleye!

Şimdi Evrensel’le dayanışma zamanıdır!

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa