06 Kasım 2014 11:24

Demirtaş: İmralı ile görüşmek için bakanlıktan cevap bekliyoruz

İSTANBUL (CİHAN)- Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na resmi başvuru yaptıklarını, ancak Adalet

Paylaş
İSTANBUL (CİHAN)- Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na resmi başvuru yaptıklarını, ancak Adalet Bakanlığı’ndan bir cevap gelmediğini söyledi.

Türkiye'de özellikle 70’li yıllarda sol-sosyalist hareketin en önemli mecralarından olan Devrimci Yol’un kurucuları arasında yer alan ve 1.5 yıldır kanser hastalığıyla mücadele eden Nasuh Mitap dün hayatını kaybetti. Nasuh Mitap için bugün saat 10.00’da Gaziosmanpaşa’da tören düzenlendi. Cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Demirtaş, yaşamını yitiren Nasuh Mitap’ın 68 kuşağının sembol isimlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Kendisini bugün sonsuzluğa uğurluyoruz. Tüm ailesine ve dostlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Onların devrim için yola çıktığı sömürü şartlarıyla bugünün sömürü şartları arasında bir fark yok. Türkiye halen emek sömürüsüyle, faşizan baskıyla, adaletsizlikle karşı karşıya. Nasuh Mitap’ı uğurlarken halen 18 madencinin cenazesine ulaşılamıyor. Dolayısıyla emek, özgürlük mücadelesinin ne kadar gerekli ve zorunlu olduğunu bugünkü Türkiye şartlarına bakarak anlayabiliriz. Birileri kendini lüks saraylarda yaşamayı tercih ederken birileri de yoksulun, emekçinin hakkı için devrimciliği seçiyor. Türkiye bu iki çizgi arasındaki mücadeleyi yaşadı, yaşamaya devam edecek.” dedi.

Gazetecilerin, “HDP heyetinin İmralı ile görüşme isteği konusunda son durum nedir? şeklindeki soruya Demirtaş, “Arkadaşlarımız İmralı’yla görüşmek için başvuru yaptı. Resmi başvuru yapıldı ama Adalet Bakanlığı’ndan bir cevap gelmedi.” cevabını verdi.
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

"28 bin 200 hasta organ bekliyor"

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa