23 Mayıs 2014 13:17

Ege Üniversitesi'nde işgal operasyonu!

Ege Üniversitesi’nde 'işgal' eylemi gerçekleştiren öğrencilere yönelik polisin plastik mermi ve biber gazı ile gerçekleştirdiği müdahalede 38 öğrenci gözaltına alındı. 1 kişi burnunun kırılmasıyla yaralanırken, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın da okula geldiği bildirildi.

Paylaş

Ege Üniversitesi'nde (EÜ) okuyan bir grup öğrenci, Soma'daki maden faciası ve üniversitede yapılmak istenen 10. Canan Kulaksız Alternatif Şenliği'ne yönelik rektörlük engellemesini protesto etmek amacıyla ders boykotu yapıp, işgal eylemi gerçekleştirdi. Edebiyat Fakültesi'ni boşaltarak Yabancı Diller Binası'nı da işgal eden öğrencilere polis gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. İçeri giriş ve çıkışları pencerelerden yapan öğrenciler, okulun koridor ve duvarlarına sprey boya ile 'İşgal', 'Soma' ve 'Berkin' yazıları da yazdı.

Binanın içine atılan gaz bombalarından etkilenen öğrenciler çatıya çıkarken, kampusa özel harekat ekipleri, çevik kuvvet ve TOMA’ların yanı sıra itfaiye araçlarının girmesiyle müdahale başladı. Gerçekleşen sert müdahalenin ardından 38 kişi gözaltına alındı. 1 kişi burnunun kırılmasıyla yaralanırken, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın da okula geldiği bildirildi.

HER ADIMIMIZ İZLENİYOR
Öğrenciler adına açıklama yapan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencisi Serdar Gür, "Şu ana kadar Soma, Berkin ve taşeronlaşmaya karşı düzenlenen eylemlere katıldık. Hiçbir şeyin değişmediğini gördük. Soma faciası, yaşamını kaybeden Berkin ve bugün İstanbul'da yapılan eylemde yaralanan ağabeyimiz (Uğur Kurt) için buradayız" dedi. Üniversitede yoğun polis baskısı altında okuduklarını ileri süren Gür, "Her adımımız izleniyor. Demokratik eylemler yapıyoruz. Eylem yapma hakkımız engelleniyor. Bu yüzden üniversitelerden polisin çıkmasını istiyoruz. Ege Üniversitesi Rektörlüğü Soma'da şehit var diyerek bizim okul şenliğimizi engelledi. Buna bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Billboard'larda Soma için kaza diye yazıyor. Biz bunun bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Rektörlükten bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Son olarak eyleme katılan arkadaşlarımıza herhangi bir adli ve idari soruşturma açılmamasını istiyoruz" dedi. (DİHA/DHA)

ÖNCEKİ HABER

31 ilin valisi değişti

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa