25 Aralık 2013 17:22

İdris Naim Şahin istifa etti, Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti

Eski İçişleri Bakanı, AKP Milletvekili İdris Naim Şahin, partisinden istifa etti. Şahin'in istifa dilekçesinde hükümete sert eleştiriler yöneltildi.

İdris Naim Şahin istifa etti, Erdoğan\'a sert eleştiriler yöneltti
Paylaş

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya atılan iddialar sonrası AKP'de beklenen istifalar bugün gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar istifa etti. Bayraktar, Başbakan'a da istifa çağrısı yaptı.

"Sırada kim var" sorusu sorulurken, haber beklenmedik bir isimden geldi. Eski İçişleri Bakanı, AKP Milletvekili İdris Naim Şahin, partisinden istifa etti.  İdris Naim Şahin, TBMM Başkanlığı ile AKP Genel Merkezi'ne gönderdiği istifa , dilekçesinde, "Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

Şahin'in istifa gerekçelerinde Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltildi.

Bakanlığı döneminde açıklamaları ve uygulamalarıyla büyük tepki çeken Şahin'in yerine Muammer Güler getirilmişti. Şahin aynı zamanda Ordu milletvekili.

HÜKÜMETE 'DAR BİR OLİGARŞİK KADRO' ELEŞTİRİSİ

Şahin'in istifa dilekçesinde şu açıklamalar yer aldı:

"Bu başarı hikayelerinin bir yerinde olmaktan, yakınmadan, hep yakın olmaya ve yük almaya özen göstermiş olmaktan dolayı sevinç ve gurur duyuyorum. Ne var ki son dönemde artan bir şekilde ülke ve millet varlığı ve çıkarlarıyla uyuşmayan, milli değer, anlayış ve duyarlıklar ile örtüşmeyen, ulusal bütünlüğü güçlendirici olmayan söylem, politika ve uygulamalara tanık olunmaktadır. Yerel ve genel politikaların oluşumunda ve uygulanmasında ortak akıl ve toplumun samimi istek ve beklentilerini dikkate almak yerine, özel akıllı kişiler ve/veya sorgulanabilir anketlere itibar eden bir yönetim tarzının benimsendiği görünmektedir. Hükümet etmede, niyetlerinden emin olunmayan bürokratik ve politik dar bir oligarşik kadronun tavsiye, yönlendirme ve etkinliğinin tercih edildiği anlaşılmaktadır. Bölücü terör örgütünün unsurlarıyla yürütülen ancak milli vicdan ve haysiyeti inciten ve mevzu hukuku zorlayan sürecin çözüm özelliği- belki istenmeden- çözülme hayalcilerine fırsat ve olanak sağlar duruma evrilmiştir.

EMNİYET VE YARGIYA MÜDAHALE ELEŞTİRİSİ

Ülkemizin bekası ve milletimizin huzuru için bir dönem birlikte ve başarılı görevler yaptığımız, güvenlik (emniyet) teşkilatımızın fedakar ve vefalı personeline yönelik son günlerdeki uygulamalar ile bağımsız yargı ve tarafsız mensupları hakkındaki düzenleme ve değerlendirmeler, akıl, hukuk ve adalet anlayışı ile izah olunamamaktadır.

Tüm bu politika ve uygulamalar, ne yazık ki toplumda hasmane ve ayrıştırıcı duyguları beslemekte, güven azalmasına neden olmakta, bazı gözlerde yaşa ve gönüllerde kırgınlığa dönüşmektedir. Her şeye rağmen aziz milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve geleceğine yürekten inanıyorum. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum. Kaderde yeniden birlikte çalışma imkanının olabilirliği arzusuyla helallik diliyor, yüce Allah'ın yardımcımız olması duasıyla partime, saadetler ve başarılar diliyorum."

'İDRİS NAİM Bİ' DUR ALLASEN ZATEN ORTALIK KARIŞIK'

İdris Naim Şahin'in istifa sosyal medyanın sıcak gündemindeki yerini aldı. Yapılan bazı yorumlar şöyleydi:

Nihat Berk Öztürk: Ya dur bi' allahını seversen İdris Naim, zaten ortalık karışık :)

Mustafa Kahveci: İdris Naim Şahin'in istifası Erdoğan'ın çelik çekirdeğinden yaşanmış en önemli kopmalardan biri oldu. 94'ten beri genel sekreterdi.

Ümit Kaya: İdris Naim Şahin istifa etmiş. İnanmam. Takla atsın görelim.

Fırat Kozok: İdris Naim Şahin, TV muhabirinin arkasından elinde cep telefonuyla ekrana girmeye çalışanlar gibi oldu.

travisandtylerdurden: İdris Naim Şahin! Öyle istifa etmekle olmaz! Şöyle bir takla at da görelim!  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÇÜ’de ülkücü saldırı ve provakasyonlar kınandı.

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa