Yurt çıkmazsa  ne olacak

Fotoğraf: AA

Yurt çıkmazsa ne olacak

İki hafta önce ek tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Akdeniz Üniversitesi’nin yolunu tuttum.

Bekir Yanar

İki hafta önce ek tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Akdeniz Üniversitesi’nin yolunu tuttum. Tam her şey güzel derken yeni bir stres başladı. Ben Antalya’da ne yapacağım, nerede kalacağım. Hadi ben bir şekilde başımın çaresine baktım, kalacak yer buldum ama kayıtta tanıştığım ek tercihle yerleşen arkadaşların durumu ne olacak. Kalacak yer sıkıntısı hepsinin başını ağrıtmakta. Kayıt yaptırdıktan sonra neredeyse hepsi evlerine geri döndü, zaten geri kaldıkları derslerine yine giremediler. Bu da eğitim sisteminin acizliğini gösteriyor.
Hepsinin tek umudu devlet yurdu, o da büyük ihtimal çıkmayacak. Ben normal bir bütçeyle yetişen bir işçi çocuğuyum, bana yurt çıkmadı, muhtemelen onlara da çıkmayacak. Bu arkadaşların önünde 4 seçenek kalıyor: Özel yurt, ev, otel ve en kötüsü eve dönüp tekrar hazırlanmak.

HEPSİ BİRBİRİNDEN KÖTÜ

Özel yurdu ele alalım: Ortalama asgari ücrete denk geliyor fiyatları. Bir öğrencinin bunu karşılaması çok zor, benim ailem karşılayamaz.
Evi düşünelim: Daha birinci sınıfsınız, kimseyi tanımıyorsunuz. Mecburen tek eve çıkmanız lazım. Ben araştırdım, burada kampüse yakın evlerin fiyatları 500 liradan başlıyor. Bunun elektriğini, suyunu da düşündüğümüzde bir öğrencinin bu masrafları karşılaması mümkün değil.
Otele gelirsek: Yeni tanıştığım bir arkadaşım var, mecburiyetten kalıyor. Günlüğü 50 lira, gerisini siz düşünün.
Ve ekötüsü, geri dönüp tekrar hazırlanmak: Kaç senenin emeği  sınava girip kazanıyorsun ama okuyamıyorsun.
Ben bir çare bulamıyorum, içine girdikçe daha da karışıyor. Bu arkadaşlarım ne yapacaklar gerçekten bilmiyorum ama çok
üzülüyorum.

Akdeniz Üniversitesi

www.evrensel.net