Alkol yasağı bugün başladı

Alkol yasağı bugün başladı

TORBA yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan ‘içki yasakları’ bugünden itibaren başlıyor. Market, büfe, bakkal ve bayileri kapsayacak düzenlemeye göre, gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki, parakende olarak satılamayacak.Yeni yasaya göre alkollü içkiler işletme dışından gö

Yeni yasaya göre alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak. Alkollü içkiler lokanta restoran, gece kulübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınrlaması olmadan açık olarak tüketilebilecek. Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.
Alkollü içki satışı yapılan yerler ile, eğitim kurumları ve dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak.
Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya,promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor. Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. Alkollü içkilerin ambalajı üzerine de zararlarını belirten Türkçe uyarılar konulacak.
Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar hapis cezasıverilecek. Ayrıca sürücü koltuğunda da artık sigara içilemeyecek. (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net