Direniş gece boyu sürdü / Meydanda son durum

Direniş gece boyu sürdü / Meydanda son durum

Polisin Gezi Parkı'na müdahalesinin ardından İstanbul savaş alanına döndü. Başta Şişli ve Taksim çevresi olmak üzere Taksim'e çıkmak isteyen binlerce insana polis gaz bombası, plastik mermi ve TOMA'larla müdahale ederken, polisin müdahalesi yetmeyince asker müdahale için devreye sokuldu. Yaşanan çatışmalarda

Polisin Gezi Parkı'na müdahalesinin ardından başta Şişli ve Taksim çevresi olmak üzere Taksim'e çıkmak isteyen binlerce insana polis gaz bombası, plastik mermi ve TOMA'larla müdahale etti. Gezi Parkı'na gaz bombalarıyla yapılan müdahalenin ardından TOMA araçları, iş makinaları, kamyonlar ve onlarca polis Gezi Parkı içerisine girdi. Gezi Parkı içerisinde çadırları toplayan polis, içeride direnişçiler tarafından kullanılan ne varsa iş makinaları ile toplayarak kamyonlara yükledi. Polisinin bu müdahalesi sırasında yaşananları görüntülemek isteyen basın mensupları ise polis tarafından zor kullanılarak dışarı çıkartıldı. Gezi Parkı içerisinde polisin çadırlara müdahalesi sabah saatlerine kadar devam etti.

ASKER DE DAHİL OLDU

Sıraselviler Caddesi'nden Taksim'e yürümek isteyen kitle de polisin müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Polisin sabaha kadar müdahaleyi sürdürdüğü caddede yurttaşlar polisin müdahalesine karşı sabaha kadar barikatlar kurarak direnmeye çalıştı.

Şişli yönünden toplanan ve sayıları on binlere ulaşan kitleye ise polis Mecidiyeköy Metro istasyonu civarından gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti. Kitle polisin müdahalesine karşı kurdukları ve ateşe verdikleri barikatlardan taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Bazı barikatlarda Kürdistan bayrağının açılması da dikkat çekti. Evlerine gitmek için yoldan geçen insanlara dahi coplayan polis, müdahalesini sabah saatlerine kadar sürdürdü. Yine barikatlarda devam eden çatışmalar Nişantaşı ve Osmanbey'de de sabah saatlerine kadar devam etti. Askeri birliklerin de Mecidiyeköy civarında konuşlandırıldığı öğrenilirken, kitlenin barikatlar önündeki bekleyişi bazı yerlerde devam ediyor.

HER YERDE EYLEM VARDI

Öte yandan Kadıköy, Esenyurt, Okmeydanı, Gazi Mahallesi, Bakırköy semtlerinden Taksim'e doğru gelmeye çalışan on binler ise yolları trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitlelere polisin müdahalesinin ardından başlayan çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti. Polisin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Taksim Gezi Parkı'nın boşaltılmaması halinde müdahale edileceği yönünde yaptığı konuşmanın ardından akşam saatlerinde başlayan müdahalesi ile savaş alanına dönen İstanbul'da yurttaşların yürüyüş düzenlediği her noktaya yapılan polis müdahalelerinde yüzlerce yurttaşın yaralandığı, onlarca yurttaşın ise gözaltına alındığı öğrenildi.


TAKSİM MEYDANI ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Polisin dün gece Gezi Parkı’nı boşaltmasının ardından sabah saatlerinden itibaren meydan araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Gezi Parkı ve Taksim Meydanı tamamen polisin kontrolüne geçti.

Sabah saatlerinde Şişli'de direnişini sürdüren gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalede gözaltılar yaşandı. Halaskargazi Caddesi'nde taplanan grup, yola barikat kurdu. Polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan grupla polis arasında kovalamaca yaşandı. Gruptan gözaltına alınanlar oldu. Akrep diye tabir edilen bir zırhlı polis aracı da içerisinde ateş yakılan tenekenin üzerinden geçmeye çalışırken yanma tehlikesi geçirdi. Çevik kuvvet polislerinin uyarısı üzerine zırhlı araç geri manevra yaparak yanmaktan kurtuldu.

Barikatlar kaldırılırken gerginlik sürüyor.


ULUSLARARASI HEYET 12.00'DE BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Öte yandan Gezi Parkı direnişi ile ilgili gözlemlerde bulunmak amacıyla Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden İstanbul'a gelen ve dün akşam polisin sert müdahalesine maruz kalan, aralarında milletvekili, sendikacı, gazeteci ve gençlik örgütü temsilcilerinin de bulunduğu heyet, Gezi Parkı'nda iki gündür yaptıkları incelemeleri ve gözlemlerini saat 12.00'da Taksim Metropark Otel'de düzenlenecek basın toplantıyısyla aktaracak.


Gezi Parkı direnişi ve AKP'nin mitingi sebebiyle 5 ilden çok sayıda takviye polis ekibi İstanbul'a getirildi.

Atatürk Havalimanı'na gelen polisler, müdürlük önünde kumanya ve silahlarını aldı. Daha sonra belediye otobüslerine binen polisler 14 otobüsle görev yerlerine gitti. Atatürk Havalimanı’nda çalışan yaklaşık 350 polisin de Taksim meydanı ve civarında görevlendirildiği öğrenildi.


TAKSİM DAYANIŞMASINDAN ACİL ÇAĞRI: http://www.evrensel.net/news.php?id=59539

www.evrensel.net