14 Haziran 2013 08:42

'Gezi Parkı için yargı süreci beklenecek'

Gezi Parkı direnişi ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Taksim Dayanışması'nın sözcüleri ve sanatçılardan oluşan grup, Gezi Parkı'nın yargı süreci tamamlanana kadar park olarak kalacağını belirtti.Gezi Parkı direnişi ile ilgili 23.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Taksim Dayanışmas

'Gezi Parkı için yargı süreci beklenecek'

Paylaş

Gezi Parkı direnişi ile ilgili 23.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Taksim Dayanışması'nın sözcüleri ve sanatçılardan oluşan grup, Başbakanlık Resmi Konutu'nda gece yarısından sonra biten görüşmenin ardından açıklama yaptı. Sanatçı Halit Ergenç, süreç boyunca yaşadıkları ve çözüm sürecini toplantıda anlattıkların kaydetti. Ergenç, "Yargı sürecinde saygılı olduklarını, yargının haricinde davranmayacaklarını bize söylediler. Yargı süreci sonucunda, Gezi Parkı açısından olumsuz bir sonuç olursa, kışla yapılmaması yönünde bir karar çıkarsa, buna uyacaklarını burayı park olarak koruyup düzenleyeceklerini söylediler. Eğer yargı süreci sonunda olumlu sonuç çıkarsa, o zaman da halk oylamasına gitmeyi istediklerini söylediler. Bu yargı sürecinin sonuna kadar zaten herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bunun sonrasında artık orada bulanan arkadaşlarımıza evlerine dönmelerini istediklerini, bu süreci takip etmelerini, evlerinde rahat uyumalarını ve bu gergin ortamın sokaklarda olan olayların da nihayete ermesini istediler. 'Bu süreç içinde kim şiddet gösterdiyse, biz bunun soruşturmasını başlattık' dediler" diye konuştu.

GEZİ PARKI'NDA ANMA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Taksim Dayanışması Sekretaryası Tayfun Kahraman ise akşam saatlerinde görüşmenin ayrıntılarını Gezi Parkı'ndakilerle paylaşacaklarını söyleyerek şunları kaydetti: "Sayın Başbakan'ın, yargı nihai kararını verene kadar projenin uygulamaya geçirilmeyeceğini ifade etmesi bu gecenin olumlu bir sonucudur. Güvenlik kuvvetlerine yönelik ölçüsüz ve kuralsız güç kullanımı açısından gereken soruşturmanın yapılacağı söylenmiştir. Başbakanımızın tarafımıza yapılan açıklamalarını ülkemizin, tüm kamuoyunun, Gezi Parkı sakinlerine bırakıyoruz. Buradan çıkan pozitif yönlü yaklaşımı değerlendirmelerini bekliyoruz. Biz bugün burada hala süren bu sürecin ve Sayın Başbakan'ın bizlere ifade etmiş olduğu sözlerin takipçisi olacağız. Şu anda Gezi Parkı'nın park olarak kalması açıktır. Gezi Parkı yargı süreci tamamlanana kadar park olarak kalacaktır. Yargıdan bir iptal kararı çıkması halinde Başbakanımızın ifade ettiği gibi park olarak kalacaktır. Bunu sabah değerlendireceğiz. Akşam da bir etkinlik yapacağız. Arkadaşlarımızın takdirine bırakacağız. 4 ölüm gerçekleşti. Akşamki etkinlik şenlik olmayacaktır. Ağıtlarla, türkülerle gerçekleşen bir anma etkinliği olacak. Dayanışma etkinliği olacak."

Taksim Dayanışması bu sabah 07.00'de yaptığı açıklamada da şunları kaydetti:

"Taksim Dayanışması’nın bugüne kadar bütün kararları tüm bileşenleri ve halk katılımıyla alındı. Bu akşam Başbakan’ın daveti üzerine, Türkiye’nin her yerinde günlerdir sokaklarda, meydanlarda beraberce haykırdığımız taleplerimiz, arkadaşlarımız tarafından bir kez daha iletilmiştir. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da sürece dair tüm kararlar hep birlikte alınacaktır. Arkadaşlarımız Taksim’e döndükten sonra görüşmeyle ilgili daha detaylı bilgiler paylaşılacaktır." (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da saldırılar sürüyor

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa