11 Haziran 2013 15:25

Polis Meydan'ı dolduran on binlere saldırıyor

Polisin bu sabah erken saatlerde Taksim Meydanı'na yönelik başlattığı saldırılarda şu ana kadar 100'ü aşkın kişi yaralandı, 120'ye yakın kişi ise gözaltına alındı. Saldırılara rağmen yılmayan ve polisin Gezi Parkı'na girmesini engelleyen İstanbullular saat 19.00'da Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Gezi Parkı'nda b

Polis Meydan'ı dolduran on binlere saldırıyor

Paylaş

Saldırılarla ilgili öğle saatlerinde Gezi Parkı’nda açıklama yapmak isteyen Taksim Dayanışması polisin attığı gaz nedeniyle açıklamasını gazın ortasında yapabildi.  Saldırılar sebebiyle açıklamayı sırayla 3 kişi okudu.

Açıklamada, hükümetin tutumuna tepki gösterilirken şöyle denildi: “Ablukanın olduğu yerde demokrasi olmaz. Bugün burada bir abluka yaşanıyor. Kimse Gezi Parkı’na, doğasına ve hayatına sahip çıkanları ayrıştırmaya çalışmasın. Bir bir aradayız. Mücadelede kenetlenmiş durumdayız. Bizi ayırmalarına izin vermeyeceğiz.” Gezi Parkı direnişinin taleplerinin net olmasına rağmen, çözüme yönelik herhangi bir adım atılmadığının dile getirildiği açıklamada, “Görüşmeler yapılmışken, hiçbir açıklama yapılmadan sadece görüşme yapılacağının söylenmesi sadece taleplerimizin altını boşaltma anlamına gelir. Bugün polisin aniden saldırması hükümetin niyetinin ne olduğunun göstergesidir. Halkı kamplaştıran ve mitingler düzenleyen AKP’den endişeliyiz. Büyük bir vebal altına giriyorlar” diye konuştu. Gezi Parkı’nın tek santimetrekaresinde beton istenilmediği ifade edilirken, talepler şöyle sıralandı: “Gözaltılar serbest bırakılsın. Polis şiddetinin tüm sorumluları görevden alınsın. Yürüyüş ve toplantı yasakları kaldırılsın.”

Dayanışma üyeleri, taleplere dair tek somut atılmadan direnişi noktalamayacaklarına vurgu yaptı ve saat 19.00'da buluşma çağrısı yaptı.

On binlerce kişi Taksim'de toplanırken polis ve TOMA'lar AKM'nin önünde bekledi.

ON BİNLERİN TOPLANMASINI BEKLEYİP SALDIRDILAR

Taksim'de polisin AKM' ye çekilmesinin ardından toplanan on binlerce kişiye tekrar polis ses ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Talimhane, Sıraselviler ve İstiklal Caddesi'ne çekilen kitle, polisin müdahalesine taşlarla karşılık veriyor. Binlerce polis zırhlı araçlar ve TOMA'larla Taksim Meydanı'na girdi. Taksim Meydanı'na gelen 5 ambulans ise Gümüşsuyu yönüne geçti. Müdahale sırasında çok sayıda yurttaşın yaralandığı belirtiliyor. Bazı yaralıların yurttaşlar tarafından taşındığı görüldü. Polisin yoğun gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalesi devam ederken, halk da taşlarla polise karşılık veriyor. (İstanbul/EVRENSEL)

FOTOĞRAF: KERİMCAN AKDUMAN

ÖNCEKİ HABER

Dağdelen: Polis müdahalesi durdurulsun

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa