Gökçek ve Kocaoğlu Gezi karşıtlığında birleşti

Gökçek ve Kocaoğlu Gezi karşıtlığında birleşti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek  ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Gezi Parkı karşıtlığında birleşti. Dün kamu emekçileri ve işçilerin Gezi Parkı direnişiyle ilgili yaptığı greve karşı çıkan iki şehrin büyükşehir belediye başkanları greve katılan işçil

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek twitter üzerinden Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’da eyleme katılan işçileri işten atacağını yazdı. Gökçek “657 sayılı Yasa’ya göre siyasi grevin yasak olduğunu ileri sürerek greve katılan memurları işten atmakla tehdit etmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise ulaşımı engelleyen grevi örgütleyen Genel-İş Sendikası’nı kınadığını belirtmiş, greve çıkan şoförlere disiplin cezaları verileceğini açıklamıştı.

SENDİKALAR KINADI

Bugün Genel-İş Sendikası’nda bir araya gelen İzmir Barosu, DİSK, KESK, Türk-İş ve TMMOB yaptıkları basın açıklamasıyla, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun greve çıkan Genel-İş’e yönelik sözleri ve greve çıkan işçilere disiplin cezası verileceğini açıklaması kınandı.

Gezi Parkı direnişi ile birlikte KESK’in daha önce aldığı grev kararına DİSK-TMMOB-TTB’nin de katılarak ortaklaştırması ile dün İzmir’de Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da şoförler greve çıkmış, İZULAŞ ve ESHOT’tan da katılımlarla 1450 otobüsün 1000’i çalışmamıştı.

Kurumlar adına açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Abdullah Tunalı, Türkiye’nin 10 gündür olağanüstü günler yaşadığını belirterek, 5 Haziran’da yaptıkları grevde devlet terörü ve AKP politikalarının protesto edildiğini belirtti. Grevin halkın yoğun desteği ile başarılı bir şekilde uygulandığını belirten Tunalı, “İzmir halkının bu kadar yoğun desteği varken Büyükşehir Belediye Başkanı’nın grev kararı ile ilgili açıklamalarını talihsiz ve haksız buluyor, kınıyoruz” dedi. Tunalı ayrıca, AKP Hükümeti ve Ankara Valiliği’nin ülke sathında gelişen direnişten dersler çıkarmayarak Kızılay meydanında demokratik hakkını kullanan emek örgütü üyelerine ve yurttaşlarına yönelik saldırılarını kınadıklarını belirtti.   

EMEK PLATFORMU HAYATA GEÇMELİ

Türk-İş’e bağlı şoförlerin neden iş bırakmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi H. Hüseyin Karakoç, Konfederasyonun böyle bir kararı olmadığını ifade ederek, “Yerel yönetimlerin büyük bir kısmında iş bırakıldı şoförlerden de bazıları katıldı bazıları katılmadı” dedi. Alınan kararlarda konfederasyonların yukarıda diyalogu iyi kurması gerektiğini söyleyen Karakoç, “Geçmişteki Emek Platformu deneyimi yeniden hayata geçirilmeli, Konfederasyonlar bir araya gelip bu platformu yeniden canlandırmalı. Türkiye genelinde tüm kararlar ortak alınıp hayata geçirilsin. Bu şekilde bölük pörçük oluyor” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net