24 Nisan 2011 11:45

Sancılı bir süreç ve demokratik bir anayasa

DEMOKRATİK Anayasa Kurultayı’nın ikinci gününde demokratik bir anayasanın oluşturulabilmesi için toplumsal dinamiklerin uygun olduğu ve bu demokratik geçiş sürecinin de sancılı ve zor bir dönem olduğu vurgulandı.Demokratik Anayasa Hareketi Girişimi’nin düzenlediği Demokratik Anayasa Kurultayı’nın ikinci günü

Sancılı bir süreç ve  demokratik bir anayasa

Paylaş

DEMOKRATİK Anayasa Kurultayı’nın ikinci gününde demokratik bir anayasanın oluşturulabilmesi için toplumsal dinamiklerin uygun olduğu ve bu demokratik geçiş sürecinin de sancılı ve zor bir dönem olduğu vurgulandı.

Demokratik Anayasa Hareketi Girişimi’nin düzenlediği Demokratik Anayasa Kurultayı’nın ikinci günü yeni ve demokratik bir anayasa yapıcı hareketin nasıl olması gerektiği üzerinden tartışıldı. Kurultay, Vedat Dalokay Konferans Salonu’nda yapıldı. Gazetemiz yazarlarından Ayhan Bilgen ve PSAKD Genel Sekreteri Kemal Bülbül’ün açılışını yaptığı kurultayda Ayhan Bilgen, demokratik bir anayasa için toplumsal muhalefetin bir arada hareket etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de yalancı bir demokrasiye geçişte bile sancılı bir süreçten geçildiğini ifade eden Bilgen, gerçek demokratik anayasanın oluşumunun daha sancilı ve zor bir dönemi yaşatacağını vurguladı.

TALEPLERİN ORTAKLIĞINA  VURGU

Bilgen anayasaya dair taleplerin bir hareketi zorunlu kıldığını belirtti. Mevcut toplumsal dinamiklerin tek başına yetkin olamayacağını ifade eden Bilgen, “Türkiye’deki her hareketin tek başına avantajları ve eksikleri var. Taleplerimiz ortak bir hareketi zorunlu kılıyor” dedi. Bilgen, “Ne istiyoruz, nasıl olmasını istiyoruz ve kim yapacak” sorularının sorulması gerektiğini dile getirdi. Bilgen, “Bu üç sorunun cevabını başka adreslerde havale ederek tartışmak olmaz” dedi. Yüzleşmek , engelleri dürüstçe tartışmak ve imkanları ortaya koymak gerektiğini belirten Bilgen, birlikte, çoğulcu ve demokratik bir anayasal hareketin olması gerektiğine vurgu yaptı.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGUSU

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğani, kadının olmadığı ve kadınların yer almadığı, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanmayan bir anayasal hareketin başarılı olmayacağını kaydetti. Türkdoğan, 81 ilde, bu illerin öncelikli sorunlarının anayasal bağlamda ele alınarak öne çıktığı sokak etkinliklerinin yapılması gerektiğini ifade etti. Türkdoğan özellikle DTK’nın bu anayasa hareketi içerisinde yer alması gerektiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘YSK’yı da masaya yatıralım’

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa