11 Ocak 2020 14:26

ABD Irak'ın talebini reddetti: Çekilmiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Bağdat'ın askerlerinin Irak'taki üslerden nasıl çekileceğini belirlemesi için bir delegasyon göndermesi talebini reddetti.

ARŞİV | Fotoğraf: Staff Sgt. Brian Barbour/ABD ordusu

Paylaş

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin ABD'nin askerlerinin Irak'taki üslerden nasıl çekileceğini belirlemesi için bir delegasyon göndermesini talebine, Washington yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un imzasını taşıyan açıklamada, ülkedeki askerlerini çekmeyeceklerini belirterek, ABD'nin Ortadoğu'da iyilik için bir güç olduğunu iddia etti. Ortagus, ABD Irak'a heyet göndermesinin asker çekmek için değil, iki ülke arasındaki stratejik partnerliği tekrar güçlendirmek için olduğunu ifade etti.

Ortagus, ayrıca bir NATO delegasyonunun savunma ittifakının Irak'taki güçlerini arttırmak için ABD Dışişleri Bakanlığında olduğunu açıkladı.

Açıklamada, ABD'nin, kendini bölgedeki vatandaşlarını, Iraklıları ve koalisyon partnerlerini korumaya adadığı ileri sürüldü.

Dün Irak Başbakanlık ofisinden yapılan resmi açıklamaya göre, Abdülmehdi’nin telefonda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya askerlerin ülkeden çıkarılması için bir mekanizma formüle edilmesini istediği bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Batı Yunanistan'da mülteci teknesi battı: 12 ölü

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Grip vakalarında geçen yıla göre değişen bir oran yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...