24 Kasım 2019 16:57

Belediyeden Soma 301 Madenciler Derneğine: Derneği ya boşaltın ya da kirasını verin

Manisa'nın Soma'da 301 işçinin öldüğü katliamın ardından madenci ailelerinin kurduğu dernek için yer tahsis eden Soma Belediyesi, derneğin boşaltılmasını ya da kirasının karşılanmasını istiyor.

Fotoğraf: Soma 301 Madenci Aileleri Derneği

Paylaş

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın ardından madenci ailelerinin kurduğu Soma 301 Madenciler Derneği için yer tahsis eden Soma Belediyesi, şimdi ailelerden derneği boşaltmalarını ya da kirasını karşılamalarını istiyor. Başka derneklerden böyle bir talepte bulunulmadığını belirten Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Derneğin açılışında hepsi yer aldı, fotoğrafları var. Biz acıların üzerine kurulmuş bir derneğiz, kararın geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Soma Katliamı’nda oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak yaşananları şu şekilde anlattı: Derneklerin belediyeden yer talep etme hakkı olduğu için biz derneği kurmadan önce belediyeye müracaatta bulunup yer talep etmiştik. O zamanın Belediye Başkanı Hasan Ergene, Atatürkçü Düşünce Derneğiyle beraber aynı yerde dernek yerimizi verdi. ‘Bir yıl içinde de bize teslim edeceğiz, ama geçici olarak siz bulunduğunuz yerde faaliyete devam edin, kiranızı biz ödeyeceğiz’ dedi. Seçimlerden sonra başkan değişti, Ali Tulup oldu. Belediye başkanı değiştikten sonra beni belediyeden çağırdılar. Derneği boşaltmamızı ya da kira ödememizi söylediler. Müfettişlerin derneklerle ilgili tuttuğu raporda ‘Derneklerin kiralarını ödeyemezsiniz, dernekler bundan sonra kendisi ödeyecek’ şeklinde ifadeler gerekçe gösterildi. Bunun tüm dernekler için geçerli olduğunu söylediler.

İlçede bulunan diğer derneklerle görüştüğünü ifade eden Çolak, “Bizim dışımızda hiçbir dernekten böyle bir şey istenmediğini öğrendim. Sadece bize söylemeleri bizi rahatsız etti. Yönetim kurulu üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde ne dediysek ikna edemedik. 'Başınızın çaresine bakın' dediler. Derneklerle ilgili böyle bir karar varsa belediye bunu niye internet sitesi üzerinden ya da yerel basın aracılığıyla duyurmuyor? Bu derneğin açılışında belediye yöneticilerin de olduğu fotoğraflar var. Ortada bir ayrımcılık var ve bu hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerinin kurduğu derneğe yapılıyor. Biz acılar üzerine kurulmuş bir derneğiz” diye konuştu. Çolak, kararın geri çekilmesini istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da 4.0 şiddetinde deprem

SONRAKİ HABER

Kültür Sanat-Sen: Devletin sanatçıları sarayın eğlencelikleri haline getiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa