02 Kasım 2019 18:30

Metin Altıok Şiir Ödülü Gökçenur Ç’ye

Metin Altıok Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi “Giderken Öpmeseydin Keşke” adlı kitabıyla Şair Gökçenur Ç’ye verildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Metin Altıok Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu. Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Haydar Ergülen, Hilmi Yavuz, Şükrü Erbaş ve Doğan Hızlan’dan oluşan seçici kurul, bu sene yarışmaya katılan eserler arasında ödüle değer eser göremedi. Yarışma yönetmeliği çerçevesinde jüri önerisiyle yarışma yılı içerisinde basılan eserler incelenerek “Giderken Öpmeseydin Keşke” adlı kitabıyla Şair Gökçenur Ç’ye verildi.

Ödül gerekçesi ise “Giderken Öpmeseydin Keşke" kitabında, bir iç ses, bir uğultu, açıklanamaz bir yaşama büyüsü olarak yaşadığımız sevgiyi, doğanın bütün varlıklarından saygıyla geçirerek, onların sesi-kokusu-rengiyle yeniden var ederek, insanın en sessiz duygusunu dilin bütün incelikleriyle söze dönüştürerek bize yeniden sunduğu için; çoktan kanıksadığımız bir kaba gerçekliği aşkla yeniden var ederek hayatımıza kattığı için; aşka çalışır gibi şiire de çalıştığını her kitabıyla bir kez daha gösterirken, her şeyi şiir haline dönüştürmeyi de olanaklı kıldığı için; sözün giderek değer yitimine uğradığı bir çağda, şiiri de doğanın, insanın, aşkın hizasına çıkarma çabasını sürekli kıldığı için; ve her seferinde şiire yeni ve yeniden başlıyormuşçasına tazeliği, farklılığı hissettirdiği için; Gökçenur Ç. şiirlerini okuyanları da bu eksik cümlelere ekleyecek pek çok yeni cümleye heves ettirdiği gerekçesiyle Şair Gökçenur Ç. oy çokluğu ile 12. Metin Altıok Şiir Ödülü’ne değer görüldü” ifadeleriyle açıklandı.

Ödül töreni Şair Metin Altıok’un doğum günü olan 14 Mart’ta gerçekleştirilecek. 13. Metin Altıok Şiir Ödülü için başvurular 31 Ocak 2020 tarihine kadar yapılabilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da yaşayan Suriyeli mülteciler: “Güvenli bölge” güvenli değil

SONRAKİ HABER

GSM operatörlerine "deprem sonrası iletişim kaybı" cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...