30 Ekim 2019 21:07

Fed faiz indirimi açıkladı

ABD Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda 25 baz puan faiz indirimine gitti.

Fotoğraf: Rdsmith4/WIKIMEDİA COMMONS (CC-BY-SA)

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizi oranını 25 baz puan indirerek, yüzde 1,50-1,75 aralığına çektiğini bildirdi.

Fed, faizlerde 25 baz puanlık indirim yapıldığını açıkladı.

Faiz kararının küresel gelişmeler ve düşük faiz oranları sonucunda alındığı, politika faizi oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına çekildiği kaydedildi.

Fed, 31 Temmuz ve 18 Eylül tarihlerinde, politika faiz oranını 25'er baz puan indirme kararı almıştı. Son kararla Fed bu yıl 3 defa faiz indirmiş oldu.

Yatırımcılar ve uzmanlar, toplantı öncesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın aksi yöndeki baskısına rağmen Fed Başkanı Jerome Powell'ın bu yılın parasal gevşeme kampanyasına ara vermeye hazırlandığını düşünüyordu.

TRUMP: FED, SORUMLULUKLARINDAN KAÇIYOR

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta Twitter üzerinden Fed'e yüklenmiş ve merkez bankasının sorumluluklarından kaçtığını savunmuştu. Trump'un Fed'e faiz indirimi baskısının altında yatan sebeplerden bir tanesi de 2020'deki seçimlere daralan bir ekonomiyle girmek istememesi.

Kasım 2020'deki başkanlık seçimleri öncesinde yeniden seçilmek adına Trump'ın en büyük argümanı 'güçlü ekonomi.' Bu vaadini seçilmesinden hemen sonra gelen vergi indirimleriyle kısmen yerine getirse de sonrasında ekonominin küresel olarak yavaşlaması ve Çin'le yaşanan ticaret savaşları nedeniyle bunu sürdüremedi. Kasım ayındaki seçimlere ise daralan bir ekonomiyle girmek istemiyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irkçı AfD’nin ‘Yurttaş Diyaloğu’ toplantısı protesto edildi

SONRAKİ HABER

İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...