11 Ağustos 2019 08:16
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ağustos 2019 13:19

Çanakkale Eceabat'taki orman yangını kontrol altına alındı

Akşam saatlerinde başlayan yangını söndürüldü, soğutma çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 100 hektar ormanlık alan kül oldu.

Fotoğraf: Sergen Sezgin/AA

Paylaş

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde Behramlı köyünün üst kesimlerinde kalan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ve AFAD ekipleriyle çeşitli özelliklerde 40 araç, 15 dozer ve 100 arazöz ile çok sayıda işçi sevk edildi.

Saat 22.40’ta başladığı bildirilen yangın, Behramlı köyü ile Davutbey Çiftliği mevkilerinde sürüyor. AFAD, rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının söndürüldüğünü, soğutma çalışmalarının sürdürüğünü açıkladı.

AA'nın aktardığı habere göre Yangın bölgesine gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy’dan bilgi aldı.

Öte yandan GESTAŞ, Çanakkale yönünden Eceabat’a geçirilecek müdahale araçları için ek feribot seferleri düzenledi.

AFAD, toplam 177 yangın söndürme iş makinesi ve beraberinde 250 personelle müdahaleye yapıldığını açıkladı. Havanın aydınlanmasıyla birlikte karadan yapılan söndürme çalışmalarına 10 helikopterin de katılığı belirtilen açıklamada "Çanakkale, Edremit, Keşan, Balıkesir, Bergama, Bursa ve İstanbul'dan kalkan 7 söndürme helikopterinin desteğiyle yangın kontrol altına alınarak, soğutma çalışmalarına devam edilmektedir" denildi.

YER YER PATLAMALAR MEYDANA GELDİ

Yangının yaşandığı yer, Çanakkale Kara Savaşları'nın bölge. Yangın sırasında yer yer patlamalar meydana geldiği belirtildi. Hürriyet'in haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patlamaları doğruladı. Pakdemirli, "Bölge bir savaş geçirmiş bölge olduğu için yer yer mühimmat olduğu için patlamalar olduğunu sosyal medyadan duymuştuk. Bunları doğruladık yer yer patlamalar da olmuş ama şu an itibari ile 100 hektar alan etkilenmiş görünüyor" diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, saatlerce söndürülemeyen yangınla ilgili "Yangın ummadığımız yerden tekrar çıkıyor. Bunun tamamen kontrol altına alabilmemiz için tamamen söndü demek gerekir" demişti.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ: KISMEN KONTROL ALTINDA

Bölgeye gelen  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de açıklamalarda bulundu. İnsan canına zarar gelmemesinin sevindirici olduğunu söyleyen Karacabey, "Tabii canlılar insanlarla sınırlı değil. Burada binlerce ağaç zarar gördü. Belki birçok hayvan da zarar gördü. Bundan dolayı hepimiz üzüntülüyüz" dedi.

SU VE VİCDAN NÖBETİ'NDEN YANGINA MÜDAHALE

Kaz Dağları'ndaki Su ve Vicdan Nöbeti'nde olan çevre gönüllülerinden oluşan bir ekip, söndürme çalışmalarına katılmaya gitti. 

Kaz Dağları'nda Alamos Gold maden şirketinin doğa kıyımına karşı eylemi sürdüren “Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu"ndan Doğan Ateş, Kanadalı Alamos Gold şirketi ve onun yerli işbirlikçisinin Kirazlı-Balaban’daki madencilik faaliyetlerine ve işgallerine son verinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Ateş, önceki gece saat 22.30 sıralarında Eceabat ilçesi Behramlı köyü yakınlarında çıkan orman yangını herkesin yüreğini dağladığını söyledi. Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan çevre gönüllülerinden oluşan bir ekibin yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gidileceklerini belirten Ateş, “Sevginin, barışın, adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya olması dileğiyle Kurban Bayramı’nızı kutlar; doğanın, çevrenin, ormanların ve ağaçların kurban edilmediği nice bayramlar diliyorum” dedi.  

(HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kurbanlıklar elde kaldı: Maliyetimizi bile kurtaramadık

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: Herkes kurbanlarını, kesim alanlarında kesmeye gayret etsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...