Tuzla Prokom'da eylem yapan işçilerin üzerine araç sürdüler

Tuzla'da bulunan Prokom fabrikasında çalışan DERİTEKS üyesi işçiler, patronun sendika karşıtı tutumunu protesto etti. Eylem sırasında fabrikaya ait bir araç, işçilerin üzerine sürüldü.

31 Temmuz 2019 18:28
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ağustos 2019 11:59
Paylaş

Sırma DOLAR
Erman TÜRKMEN

İstanbul

Tuzla Erdem Sanayi sitesinde bulunan Prokom’da Deriteks’te örgütlendikleri işten atılan işçilere aynı bölgede sendikaya üye diğer işyerlerindeki işçiler ve Deriteks Tuzla şube yönetimi destek dayanışma ziyaretinde bulundu.

Erdem Sanayi girişinde toplanan işçiler, buradan sloganlarla fabrika önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında “Birlik, mücadele, zafer”, “Prokom işçisi yalnız değildir”, “Sendika haktır, işten atmak suçtur” sloganları atılırken, yürüyüş sırasında fabrikaya ait bir aracın yürüyüş güzergahından geçerken işçileri provoke etmesi üzerine kısa bir gerginlik yaşandı. Yürüyüşün ardından fabrika önünde açıklama yapan DERİTEKS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ayhan Yanılmaz “Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan işçi arkadaşlarımız her geçen gün daha çok baskı görmektedir. İşten atmalar yetmiyormuş gibi, diğer arkadaşlarımız odalara çekilerek patron tarafından sorgulanıyor, evlerine ulaşmak için kullandıkları servislerin ellerinden alınacağı ile tehdit ediliyor. Buradan Prokom patronunu, işçilerin iradesine saygı duymaya ve sendikamızla muhatap olmaya çağırıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından konuştuğumuz işten atılan işçilerden Esengül Cingöz, patronun kendisini odaya çekerek neden sendikalı olduğunu sorduğunu söyledi. Önceden de deride çalıştığını söyleyen Cingöz, “Üyeliğimin eskiden kaldığını belirtmeme rağmen sen bölücüsün gibi hakaretler etti. Fabrikaya kesinlikle sendikayı sokmayacağını ifade etti” dedi.

Ardından odadan çıktığını bir süre sonra muhasebeden çağrılıp bir kağıt imzalatılarak işten çıkartıldığını söyleyen Cingöz, iş kanunlarını bilmediğinden imza attığını ancak mücadele etmeye devam edeceği söyledi.

İşten atılan işçilerden İlyas Kuşkurdan ise üç yıldır Prokom’da çalıştığını sendikal örgütlülüğün duyulması ile diğer işçilerle birlikte kendisinin de işten atıldığını ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

TAYAŞ işçisi: İnsanca yaşamanın tek yolu mücademizi güçlendirmek

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da kayyumlara karşı oturma eylemi 6’ncı günde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa