15 Mayıs 2019 07:41

Rusya Devlet Başkanı Putin, Pompeo ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Suriye, Afganistan, İran, Libya, Kuzey Kore ve Venezuela'yı görüştü.

Fotoğraf: Kremlin Basın Servisi/AA

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Görüşmede Suriye, Afganistan, İran, Libya, Kuzey Kore ve Venezuela ele alındı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de Boçarov Ruçey yazlık ikametinde gerçekleştirdiği kabul 1,5 saat sürdü. Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov görüşme ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Uşakov, Rusya ve ABD’nin ilişkileri düzeltmeye ve yeniden aşamalı olarak iletişim kanallarını kurmaya başlamasından yana olduğunu aktardı. Uşakov, “İyi, somut bir görüşme oldu. İki tarafın, ilişkileri düzeltmeye ve yavaş yavaş iletişim kanallarını canlandırmaya ilgi duyduğu teyit edildi ki, bunu çok önemli buluyorum” dedi.

Uşakov, Putin’in Pompeo ile Suriye, Afganistan, İran, Libya, Kuzey Kore ve Venezuela’daki durumu da ele aldığını bildirdi.

Görüşmede Suriye konusunun da masaya yatırıldığını dile getiren Uşakov, “Temel olarak, elbette BM nezdinde ve tüm yapıcı tarafların katılımıyla barışçıl müzakere sürecinin alınması gerektiğinin altını çizdik. Putin, Suriye’nin bağımsızlığına saygı duyulması ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini kaydetti. Suriye bağlamında, ayrıca uluslararası teröre karşı ortak mücadelenin önemini değerlendirdik, Anayasa Komitesi’ni artık faaliyete geçirmenin önemli olduğunu kaydettik. Bu konu yapıcı geçti ve iki ülkenin görüşlerinin çakıştığı yönleri ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

Uşakov, “Putin Afganistan meselesinin çözümünün çok zor olduğunu, sürecin zor ilerlediğini, Taliban’ın gücünü artırdığını belirtti. Yani, bizim burada aktif olarak iş birliği yapmamız ve bu ülkede güç dengesi kurmamız gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın, Putin’le Osaka’da görüşmek istediğini doğruladığını anlatan Uşakov, “Her türlü görüşmeye, özellikle üst düzeyde her türlü temasa hazırız. Bu tür görüşmeler çok önemli. Sanırım, iki önde gelen ülkenin başkanlarının oturup sakin sakin güncel sorunları konuşması sadece biz değil herkesin işine yarar” dedi.

ABD’nin Rusya karşıtı yaptırımlarına görüşmede değinildiğini belirten Uşakov, hem Rusya’ya yaptırım uygulanıp hem de aynı anda Rusya’dan ABD için faydalı olacak bir şey yapmasını istemenin mümkün olmadığını ifade etti. 

ABD Özel Yetkili Savcısı Robert Mueller’in raporunun Rusya’yı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlamanın yersiz olduğunu gösterdiğini kaydeden Uşakov, bu hususta ABD yönetimi ile ciddi bir diyalog kurma yolunda ilerlemeye devam edeceklerini ifade etti.

Putin ve Pompeo’nun nükleer silahların azaltılması anlaşması New Start ile ilgili durumu da ele aldıklarını söyleyen Uşakov, görüşme esnasında Putin'in ABD’nin İran Nükleer Anlaşmasından çıkması konusunda Rusya’nın hayal kırıklığına uğradığını söylediğini kaydetti.  

S-400 ANLAŞMASI

Türkiye’nin S-400 hava savunma füze sistemi satın alması ile ilgili konuya ilişkin de değerlendirmede bulunan Uşakov, “Amerikalıların (S-400 sözleşmesinin iptali yönünde Türkiye’ye) ısrarını biliyoruz. Bana göre, birkaç ay önce üzerinde anlaşmaya varılan sözleşmenin hayata geçirilmesi hızla devam ediyor. Şimdilik hiç bir başarısızlık yok” diye konuştu.  

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov ve Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Narışkin'in hazır bulunduğu görüşmeye ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Reeker ve ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman da katıldı. (Moskova/AA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sait Faik Hikaye Armağanı Yazar Melisa Kesmez’e verildi

SONRAKİ HABER

72. Cannes Film Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...