12 Aralık 2018 16:44

‘Yemen’de ABD yapımı bir trajedi’

New York Times'ın haberi ABD'nin Suudi Arabistan’a sattığı bombaların Yemen’de sivilleri hedef almasıyla ortaya çıkan dramı gözler önüne serdi.

Arşiv | Fotoğraf: Flickr

Paylaş

ABD’de yayımlanan New York (NY) Times gazetesi, “Yemen’de ABD yapımı bir trajedi” başlığıyla yayımladığı dosya haberde, Washington’un Suudi Arabistan’a sattığı bombaların Yemen’de sivilleri hedef almasıyla ortaya çıkan dramı, insan hikayeleri üzerinden gözler önüne serdi.

ARHAB SALDIRISI ANLATILDI

Gazetenin, Eylül 2016’da başkent Sana yakınlarındaki Arhab bölgesinde düzenlenen hava saldırısında yaşamını kaybedenlerin hikayeleri üzerine kurulan haberinde, halkın savaşla bir anda kabusa dönen hayatları anlatıldı. AA’nın aktardığına göre, haberde, bir grup köylünün su kuyusu açmak için toplandığı sırada düzenlenen hava saldırısında bazılarının hayatını kaybettiği, bazılarının uzuvlarını yitirdiği, aradan 2 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bölgede bomba izlerinin ve kalıntılarının hâlâ mevcut olduğu belirtildi. 

Hastanelerdeki imkansızlıklar nedeniyle sağlık personelinin bombaların hedefi olan sivilleri tedavi etmekte zorlanması, bu hava saldırısında yaralananları tedavi etmeye çalışan bir doktorun izlenimleri üzerinden aktarıldı. 

BOMBALAR ABD MALI ÇIKTI

Haberde, hava saldırılarında uzuvlarını kaybeden yaşlılar, gençler ve çocukların görsellerine yer verildi. İnsan Hakları İzleme Örgütünün verilerine göre, söz konusu hava saldırısında 3’ü çocuk 31 sivil yaşamını yitirdi, 42 kişi yaralandı. 

Gazete, saldırıda kullanılan bombalarda, ABD Savunma Bakanlığının verdiği kimlik numaralarının bulunduğu ve Teksas’da General Dynamics firması tarafından üretildiğinin tespit edildiği vurgulandı. 

SUUDİ BOMBALARI SİVİLLERİ HEDEF ALDI

Yemen’de iç savaşın başladığı 2015’ten bu yana Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşlarının, hava saldırılarında sivillere ve sivil yapılara verilen zararlar hakkında uyarıda bulunduğuna işaret edilen haberde, “Suudilerin bombaları, fabrikaları, köprüleri, yolları, hastaneleri, su kuyularını, cenaze törenlerini, düğünleri, toplantıları ve çocuklarla dolu bir okul otobüsünü hedef aldı” ifadelerine yer verildi. 

Suudi Arabistan’ın, Husilerin elindeki bölgelere silah girişini engellemek gerekçesiyle Yemen’de uyguladığı ablukanın, zaten yoksul olan ülkede gıda ve insani yardıma ulaşımı oldukça zorlaştırdığı da kaydedildi. 

Yemen’de çok büyük bir insani krizi körükleyen hava saldırıları ve abluka nedeniyle 5 yaşın altındaki 85 bin çocuğun yaşamını yitirdiği, 21 vilayette koleranın kol gezdiği vurgulandı.

ABD’NİN SUUDİ ARABİSTAN’A SİLAH SATIŞI 

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki eylemlerinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Sudan ve Mısır gibi bölge ülkelerinin desteğini aldığına işaret edilen NY Times haberinde, “Ancak Suudi Arabistan, materyal desteğini çok uzaklardaki müttefiki ABD’den aldı” denildi. 

Suudi Arabistan’ın, Eski Başkanlar Bill Clinton, George Bush, Barack Obama dönemlerinde ABD’den milyarlarca dolarlık mühimmat aldığı, eski Başkan Obama’nın 2016’da görev süresi bitmeden kısa süre önce sivil ölümlerini azaltmak amacıyla Suudi Arabistan’a akıllı bomba satışını durdurduğu anımsatıldı. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın ise göreve geldikten hemen sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yaptığı, Obama’nın askıya aldığı silah satışını yeniden başlattığı, bu süreçte Kongre üyelerinin silah satışını durdurmak için adımlar atmaya çalıştığı vurgulandı. 

SATILAN SİLAHLAR

Haberde, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün verilerine göre, ABD’nin 2010-2017 döneminde Suudi Arabistan’a 30 adet ileri teknoloji F-15 jet, 84 savaş helikopteri, 110 havadan yere güdümlü füze ve yaklaşık 20 bin güdümlü bomba sattığının altı çizildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İspanya’da asgari ücrete büyük zam

SONRAKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kayyımlara tepki: Vatandaş niye oy kullandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa